5.00 / 1 oy

Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?

Bazı terimler doğru ya da yanlış bilinen anlamları ile dönem dönem popüler olabilirler ve işin ilginç tarafı popüler olan terimlerin kökenlerinde olan şeyler ise pek bilinmeyebilirler. Ateizm (bkz: Ateizm Nedir ve Ateist Kime Denir?) konusunda siyasetçisinden haber yorumcusuna kadar doğru ya da yanlış hemen herkes bir şeyler söylerlerken nedense teizm nedir deseniz çoğu ne olduğunu bilmez, hatta birisine teist misin diye sorsanız size kızabilir ya da kavga etmeye bile kalkışabilir. Halbuki ateizm, deizmin tersidir..

Teizm, hangi dinden bağımsız olarak tanrıcılık anlamına gelir. Teizm görüşü, hangi dinden olduğundan bağımsız olarak evreni Tanrı ile bütünleştiren ve Tanrı'nın dinlerini benimsemektir ve bu felsefeyi benimseyen kişilere de teist adı verilir. Dolayısıyla teist kişiler inanç sahibi kişilerdir tümevarımını yapabiliriz. Ama teizm de kendi içinde tek ya da çok tanrının var olduğunu savunan alt görüşlere bölünmektedir. Örneğin tek bir tanrının olduğu inancına sahip görüşe monoteizm, çok tanrının var olduğu görüşe ise politeizm (bkz: Politeizm Nedir ve Politeist Kime Denir?) adı verilmektedir. Bir tanrının olduğuna inanan ancak dinlere inanmayan görüşe ise deizm (bkz: Deizm Nedir ve Deist Kime Denir?) adı verilmektedir. Birden çok tanrının var olduğuna inanan ancak dinlerin gerçekliğine inanmayan görüşe ise polideizm adı verilmektedir. Zaman buldukça tüm bu görüşlere ve ilave olarak panteizm, panenteizm gibi görüşlere de bkz vererek altlarını doldurmak istiyorum.

Edit: Agnostisizm Nedir ve Agnostik Kime Denir?

İnançlara ilişkin görüş ve felsefeler konusunda zaman buldukça kısaca özet yazılar hazırlamak niyetindeyim ama zaman darlığından dolayı çok düzene giremiyorum, geçmişte paylaştığım bazı yazılara da şu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

bkz: Metafor Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Nobran Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Tekamül Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Müptezel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Hamaset Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

hasanhusami

24.12.2020 22:29

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.