5.00 / 1 oy

Nobran Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Bir sözcüğün doğru anlamını yıllarca kitaplardan eğitimle öğretemeyebiliyoruz ama bir tweet ya da bir şarkı sözünde bu kelime hatalı olarak kullanıldığından bir anda bu anlamıyla insanlar o kelimeyi bir anda ağızlarına sakız ediveriyorlar. Zaman buldukça bu kelimelerin hatalı kullanımlarını ve doğru anlamlarını özetle yazmaya çalıştığım paylaşımlar yapmaya devam ediyorum.

Nobran kelimesi TDK'ya göre kaba davranan, sert ve gönül kırıcı olan anlamına geliyor. Nobram kelimesinin de sıklıkla dobra olmak ile karıştırılmasına tanık olduğum için bu kısa yazıyı hazırlıyorum, nobran kelimesinin böyle bir anlamı olmadığı gibi anlamı olumlu da değildir. Olsa olsa dan dun konuşan ve karşısındakini kırmaktan çekinmeyen birisi için nobran olduğu söylenebilir.

Nobran bir sıfattır, birisinin nobran bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyebilirsiniz örneğin. Nobranın isim hali ise nadan olarak ifade edilir. Nobran kişilere nadan denilir.

Bazı hatalı kullanılan kelimeler ve anlamları için bkz:

Tekamül Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Müptezel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Hamaset Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

Underrated Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

hasanhusami

26.10.2020 19:34

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nobran Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.