5.00 / 1 oy

Islak şeylere dokunamama hastalığı nedir?

Kendimde olan ve tanımını bilmediğim bir tür psikolojik rahatsızlık için (biraz abartmış olabilirim) bu başlığı açıyorum. İnternette binlerce fobiye dair açıklamayı okudum ama bu bir fobi olmadığından mıdır yoksa doğru anahtar kelimeleri kullanamadığım için midir bilemediğim bir nedenle bu fobinin adını bulamıyorum.

Önce durum hakkında biraz bilgi vereyim, sudan nefret eden birisi falan değilim. Her gün banyo yapan ve deniz/havuz vb. gibi aktivitelerde gayet keyif alan ve yüzen birisiyim. Ama ıslak bir şeye dokunduğumda rahatsız oluyorum ve hemen elimi varsa bir havluya, yoksa da üstüme başıma silip kurutuyorum. Bir tür lokal ıslanmayı sevmeme durumu olarak ifade edebilirim sanırım.

Aslında durumumun fobi demekten çok bir tür duyusal bozukluk olduğunu tahmin ediyorum. Kimseye de anlatamadığım için acaba herkeste var mıdır, yoksa sadece bende olan bir durum mu onu da çözemiyorum. Mesela birisi bulaşık yıkarken bana çok uzak geliyor ıslak bir bardağa dokunmak. Bulaşık yıkamıyor musun derseniz mutlaka bulaşık eldiveni ile yıkıyorum. Birisinin eliyle ıslak tezgahı silmesi benim için tam bir kabus mesela.

Sizce bu bir fobi midir ya da bu herkeste zaten olan sıradan bir durum mudur?

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Hastanede bebeklerin karışması nasıl engellenir?

bkz: Procrastination (Erteleme Hastalığı) Nedir?

bkz: MHRS Hastane Randevu Sistemi Neden Açılmıyor?

bkz: Hastanelerde direkt obezite bölümünden randevu alınabilir mi?

bkz: Meslek hastalığı nedir?

bkz: Hipotiroidi Hastaları Hangi Diyetleri Uygulayabilir?

mert yıldırak

03.04.2021 22:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 6 Kasım 2021 02:27
    2

    bende de sürekli olarak tek elini temiz tutma hastalığı var, iki elle yemek yiyemem mesela bir elimin yağsız kalması gerekir. sol elimle tutma, kapı açma, selamlaşma gibi pis olabilecek dokunma işlevlerini yerine getiririm ve sağ elimin her zaman temiz olduğunu biliyor olmanın huzurunu yaşarım.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Islak şeylere dokunamama hastalığı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.