28.01.2019

Doberman Pinscher Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Doberman, muhtemelen hakkında en çok yanlış inanışın olduğu ve paylaşıldığı köpek ırkıdır. Bu makaleyi de hem dobermanlar hakkında internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçmek, hem de dobermanların sanılanın aksine oldukça duygusal ve sahibine bağlı köpekler olduğunu göstermek amacıyla hazırlamaya karar verdim. Doberman sahiplenmek isteyen herkese faydalı bir kaynak olarak okunması ve paylaşılasını dilerim, unutmamak gerekir ki kötü köpek yoktur, kötü köpek sahibi vardır.

Doberman, çok sert bir köpek olarak tanınsa da aslında sosyal ve sahibine çok sadık bir köpek ırkıdır. Bunun yanı sıra oldukça eğitilebilir, hızlı ve hareketli bir yapıları vardır. İş köpekleri grubunda sınıflandırılmış büyük ırk bir köpektir. Zarif vücut yapıları ve asil karakterleri ile tüm köpek severler için ayrı bir yerleri vardır. Yaygın olarak siyah ya da kızıl renklerine sahip olurlar.

Doberman Pinscher dogs

Doberman Kaç Yılında Kim Tarafından Bulunmuştur?

Doberman, ilk kez 1890 yılında Almanya’da Karl Friedrich Louis Dobermann isimli bir tarafından farklı köpek ırklarının çiftleştirilmesi süreci ile geliştirilmiş bir türdür. Üretiminde Alman Çoban Köpeği, Alman Pinscher, Rottweiler, Danua, Beauceron, Manchester Terrier ve Greyhound ırklarının etkisi olduğu tahmin edilmektedir.

Hikayelere göre Louis Dobermann, farklı köpeklerdeki üstün özelliklerin kombinasyonu ile mükemmel köpek ırkını geliştirebilmek için çalışmalar yapıyordu. Danua’nın hızını, Rottweiler’ın cüssesini, Teriyerin duygusallığını ve sahibine bağlılığını tek bir ırkta toplama hayalleri Doberman Pinscher’ın ortaya çıkmasını sağladı.

 

 

Dobermanların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Doberman, iri ırk köpeklerden birisidir. Atletik yapılıdır, arka bacakları her zaman dik olarak yere basar, bu da duruşlarında omuzdan sırta doğru eğimli ve asil bir duruşa sahip olmalarını sağlamaktadır.

Ortalama ağırlıkları, erişkin erkekler dobermanlar için 40–45 kg, erişkin dişi dobermanlarda ise 32–35 kg arası olur. Omuz yükseklikleri ise erişkin erkek dobermanlar için 68-74 cm arası olurken erişkin dişi dobermanlarda 64-68 cm arası gözlemlenir.

 

 

Dobermanların Karakteristik Özellikleri

Dobermanlar inanılmaz enerjik, korkusuz ve kendine güvenen bir ırktır. Zekaları, komutlara görenleri şaşırtacak tepkiler verebilmelerini sağlar, komutlara tepki süreleri de çok kısadır. Sahibine bağlı bir bekçi köpeğidir ve aile köpeği olmak için de çok doğru bir seçimdir. Sahibine fiziksel olarak sürekli yakın olmak istediği için sahibinden uzak kalınca depresyona girebilir. Korumacı olma özellikleri bazen aşırıya kaçabilir, bu durumun önüne geçmek için bebeklik döneminden itibaren sosyal bir köpek olarak hem başka köpekler ile hem de insanlar ile iç içe olmasında fayda vardır. Alan koruma özelliği erkek dobermanlarda daha da baskın olurken, dişi dobermanlarda ise alan korumasından çok sahibini koruma eğilimleri öne çıkar.

Dominant bir köpektir. Farklı ırklarda köpekler ile birlikte beslenmeleri durumunda sürüye üstünlüğünü kabul ettirmek ve sürünün lideri olmak isterler.

Doberman sahibi olmak hem özveri hem de eğitim gerektirir çünkü dobermanlar kendilerinde saygınlık uyandıracak otoriter sahipleri olmasını isterler ve buna emin oluncaya kadar da otoriteyi test ederler. Sahibinin dobermandan korkmaması ve onu disipline sokabilmesi gerekir. Sahibinin eğitim sürecini doberman ile birlikte geçirmeleri bu yüzden faydalıdır.

doberman

Doberman Bakımı Nasıl Olmalıdır

- Kısa tüylü bir köpek olduğu için soğuk havalara karşı direnç seviyesi çok yüksek değildir, dolayısıyla daha sıcak olacağı için ortam olarak bahçe yerine evde bakılması daha doğru bir tercih olur.

- Hareketli yapısından dolayı da evde hapsedilmemesi ve günlük yürüyüş/koşu programı aksatılmamalıdır. Her gün en az 1 saat yürüyüş yaptırılmalı ve enerjisini boşaltması sağlanmalıdır. Oyuncu yapısı olan bir köpek cinsi de olduğu için sahibi ile birlikte enerjisini boşaltabileceği ve bol bol koşabileceği geniş alanlarda oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.

- Tüy dökümü konusunda ise kısa tüylü bir köpek cinsi olduğu için fazla tüy dökümü olmamaktadır. Kısa tüylü olmasının bir diğer olumlu getirisi ise koku yapmamasıdır.

- Dobermanlar sahibine en düşkün köpek ırklarından birisidir, bu nedenden dolayı da ilgisizlik ya da dobermanın yanında ilgiyi farklı köpeklere yöneltme gibi davranışlarda bulunulması durumunda kıskançlık tepkileri ile karşılaşılabilir.

- Diğer köpekler ile ilk kez tanışmaları esnasında uyumsuzluk ve saldırganlık gibi tavırlar gösterebilirler ama aynı evde birden fazla doberman ya da diğer cins köpekler ile dostluk kurabilirler.

- Eğitimlere çok hızlı yanıt verdikleri için sahiplerine çok güven verirler, yine de tasmasız olarak park gibi sosyal alanlarda heyecanlanabilir ya da farklı ırklarda köpekler ile anlaşamayabilirler. Aynı zamanda dobermanlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan insanların da tasmasız bir dobermandan çekinebilecekleri dikkate alınmalı ve yürüyüş ya da tuvalet gezmelerinde tasma takılması ihmal edilmemelidir.

- Doberman, ilk defa köpek beslemek isteyenler için uygun bir köpek değildir. Hatta baskın herhangi bir ırkı seçmek doğru değildir. Oldukça zeki köpekler oldukları için psikolojik olarak sürekli meşgul halde tutulmalıdırlar. Sahiplerine itaat etmeleri için gerekli eğitimi verebilmek de köpek bakımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan hayvan severler için oldukça zordur.

- Dobermanlar sahiplerini kendileri seçerler, evde hareket olsun diye sahipleneceğiniz bir doberman yeterli ilgiyi görmezse ve yüksek enerjsini de her gün düzenli olarak boşaltamazsa agresifleşir. Yeterli zaman ve tecrübe olmadan sahiplenilmemesi tavsiye edilir.

- Yavru iken sahiplenilmiş bir dobermanın sosyalleşme süreci konusunda titiz davranılmalı ve bu yaşlarda diğer canlılar ile dostluk kurması sağlanmalıdır, ilerleyen yaşlarda uzun yıllar boyunca yalnız kalmış bir dobermanı sosyal bir köpek haline getirmek pek mümkün olmayabilir.

- Tırnak bakımları aksatılmamalıdır ve tırnakları düzenli olarak kısa tutulmalıdır.

- Tüy dökme problemleri olmadığı için ölü tüyleri eldivenle temizlemeniz yeterli olacaktır

- Banyo konusunda kısa tüylü köpek bakımına uygun mevsimsel bir takvim belirlenmelidir.

- Sahibine aşırı bağlılığından dolayı ilgisiz kalmak ya da sahibinden uzun süre uzak kalmak dobermanlarda psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Benzer şekilde köpek eğitimi konusunda bilinçsiz bir sahibi olması durumunda aşırı çekingen ya da aşırı saldırgan da olabilirler.

 

 

Doberman Sağlığı Hakkında

Doberman bakımında yazan maddelere ek olarak:

- Dobermanlar kısa tüylü köpekler oldukları için üşüme eğilimleri daha fazladır, bu sebeple sıcak ortamlarda barındırılması gerekir.

- Uyuz, egzama, mantar gibi deri problemlerine karşı hassas bir köpektir.

- Kalça çıkığına dikkat edilmeli, mümkünse köpeğin anne ve babasının vücut yapıları bilinerek ve görülerek sahiplenilecek yavru seçimi yapılmalıdır.

doberman face

 

En Sık Görülen Doberman Hastalıkları Nelerdir?

- Mide dönmesi (Gastric Dilatasyon Volvulus – GDV) rahatsızlığı doberman ırkında sıklıkla karşılaşılabilen rahatsızlıklardan birisidir. Mide bölgesinde şişkinlik ya da solunum bozukluğu şeklinde gözlemlenebilen bu rahatsızlıktan korunabilmek için diyet programının üzerinde aşırı beslenmelere izin verilmemeli ve beslenmenin ardından yediklerini sindirmeden hemen yürüyüşe çıkartılmamalıdırlar.

- Kalça displazisi ve kalp hastalıklarına da yatkındırlar.

 

Doberman Beslenmesi

-  Kaliteli kuru mamalar tercih edilmeli, ev yemekleri verilmemelidir.

- Çiğ et verilmesi durumunda köpeğin eti ısırması alışkanlığı kazanması ya da saldırgan tutumlarının artması olasıdır. Ayrıca etin tadını alan bir köpeği kuru mamaya tekrar döndürmek çok zordur. Bu yüzden dobermanlara et verilmesi tavsiye edilmemektedir.

- 6 aylık oluncaya kadar 3 öğün, 6 aylık ile 12 aylık arası günde 2 öğün, 12 aylıktan sonra ise günde tek öğün olarak beslenmelidirler.

- Dobermanın gelişiminin devam ettiği süreçte ağırlığı her hafta kontrol ederek mama gramajları da köpeğin ağırlığına göre her hafta yeniden düzenlenmelidir.

 

Doberman Eğitimi

Doberman, eğitime en iyi yanıt veren köpek ırklarından birisidir. Otur, yat, gel, bekle gibi komutları kolaylıkla öğrenebilir, sahibi ile birlikte sahibinin yürüme ve koşma hızına uyum sağlayarak ona eşlik edebilir ve sahibi ile birlikte gezerken karşılaşılabilecek iyi ve kötü niyetli iletişimleri hemen sezerek korkusuzca reaksiyon gösterebilirler.

Dobermanlar konusunda yeterince bilgi ve tecrübeniz yoksa profesyonel eğitimcilerden alan koruma eğitimi konusu da destek alınmalı ve köpek sahibi de bu eğitimlere muhakkak katılmalıdır. Bu sayede hem doberman sahibi olma konusunda bilgi sahibi olunmuş olacak, hem de dobermanın sahibinin kim olduğunu bilmesi sağlanmış olacaktır.

Dobermanların tuvalet eğitimi konusunda diğer köpeklerde de olduğu gibi yavru olduğu dönemde kaldığı bölge gazete ile kaplanıp, zaman içerisinde bu gazetelerin sayısını azaltarak kokuya olan hassasiyetleri ile tuvalet eğitimlerini almalarını sağlayabilirsiniz. Bu dönemde zorluk yaşayan doberman sahipleri çiş damlalarından da faydalanabilirler.

doberman png

 

Doberman Hakkında Yanlış Bilinenler

- Dobermanların beyinlerinin ilerleyen yaşları ile birlikte büyümesi ya da küçülmesi gibi bütün bilgiler gerçek dışıdır.

- Dobermanların çok sert ve aileler için uygun olmayan köpekler olduğu inanışı da dobermanların sert dış görünüşlerinden kaynaklanmaktadır, dobermanlar çocuklu aileler için bile oldukça uygun ve ailesine düşkün köpeklerdir. Korumacı özellikleri de dikkate alınırsa ve tüy dökme gibi problemleri olmadığı da düşünülecek olursa çocuklu aileler için en uygun köpek ırkı seçimlerinden birisidir.

- Dobermanlar Rottweiler’ın küçüğü değillerdir, ortak genetik faktörler barındırsalar da bu iki ırkın farklı karakteristik ve fiziksel özellikleri vardır.

 

Doberman Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

S: Doberman apartmanda beslenebilir mi?

Y: Dobermanlar sıcak bahçeli evlerde olmaktan daha mutlu olurlar ama apartman dairesi yeterince büyükse ve günde en az 1 saat dobermana egzersiz yaptırabilecek için uygun bir park ya da bahçesi varsa dobermanlar apartman dairelerinde bakılabilir.

 

S: Doberman soğuk havaları sever mi? Soğuk ortamda beslenebilmesi mümkün müdür?

Y: Hayır, dobermanlar soğuktan nefret ederler. Özellikle de kış ayları soğuk geçen bir şehirde yaşıyorsanız dobermanların soğuk havalar için pek uygun bir köpek cinsi olmadığını bilmelisiniz.

 

S: Bahçeli bir evde doberman beslemek istiyorum ama doberman bahçede kulübede mi yatmalı?

Y: Öncelikle doberman sahibinden uzak kalması durumunda mutsuz ve huysuz olacaktır, bahçede bir kulübede sahibini görmeden geceleri ağlaması muhtemeldir. İkincisi, dobermanlar soğuğa dayanıklı olmadıkları için mutlaka sıcak yerlerde barındırılmalıdır, soğuk şehirlerde dışarıda kulübede yatırmak bu yüzden sakıncalıdır. Evin içerisinde yumuşak bir yatak daha uygun bir seçim olacaktır.

 

S: Doberman aşıları nelerdir?

Y: Dobermanlar da diğer köpekler gibi viral ve bakteriyel hastalıklardan korunmak için aşı takvimlerine uymalıdırlar. İç parazit tedavisinin sona ermesi ile ilk aşıları olan karma (8. gün) ve corona aşıları (15. gün) yapılır. Devamında bronchine, 2. Karma aşısı ve 2. Corona aşısı,  2. Bronchine ve kuduz aşıları, mantar aşısı, tetenoz aşısı, lyme aşısı genellikle uygulanan rutindir. Fiziksel muayene, dışkı muayenesi, iç ve dış parazitlerden koruma tedavisi de veterinerin gerekli gördüğü durumlarda gerçekleştireceği diğer kontrollerdir. Aşı ve kontroller konusunda mutlaka veteriner hekim kontrolünde bir takvim belirlenmeli ve titizlikle takip edilmelidir.

 

S: Doberman alırken ya da sahiplenirken nelere dikkat edilmelidir?

Y: Mümkünse seceresi belli dobermanlar tercih edilmelidir. Ebeveynlerinin mümkünse 2-3 kuşak sağlık durumları ve kalıtsal bir hastalıkları olup olmadığı sorulmalıdır. Erişkin bir dobermanı sahiplenmek, dobermanın geçmişte neler yaşadığı ve nasıl bir psikolojiye sahip olduğu bilinemeyeceği için güçtür.

doberman puppies

S: Doberman için yemek tavsiyesi verebilir misiniz

Y: Dobermanlar ev yemekleri ile ya da evde o gün yenmiş olan yemeklerin artıkları ile beslenmemelidirler. Beslenme için kaliteli ve profesyonel mamalar tercih edilmelidir.

 

S: Doberman için kulak ve kuyruklarının kesilmesi gerekli midir?

Y: Hayır, kulak ve kuyruk kesimini sağlık için bir gereklilik değildir, bu işlemlerin tek sebebi, doberman sahiplerinin köpeklerinin daha estetik görünmesini istemeleridir. Kulak ve kuyruk kesilmesi işlemi uygulanmış olan dobermanlarda bu işlemin psikolojik etkileri gözlemlenebilmekte ve saldırganlaşma eğilimleri artmaktadır. Doberman severler tarafından da bu işlem tavsiye edilmemektedir. Kulakları kesilmemiş dobermanlar da av köpekleri gibi kulakları sarkık olarak da gayet mutludurlar.

 

S: Dobermanların tüy yapıları nasıldır?

Y: Dobermanların tüyleri kısa, düz ve diktir.

 

S: Doberman tuvalet eğitimi nasıldır?

Y: Yavru dobermanlarda tıpkı diğer köpeklerde olduğu için gerekli kaslar gelişinceye kadar tuvalet problemleri gözlemlenebilir. Yetişkin bir dobermanı ise günde iki kere tuvalete çıkartmanız yeterlidir.

 

Künye

Enerji Düzeyi: Çok yüksek

Egzersiz İhtiyacı: Çok yüksek

Taranma İhtiyacı: Düşük

Oyunculuk: Yüksek

Koruyuculuk: Çok yüksek

Soğuğa Dayanıklılık: Çok düşük

Sıcağa Dayanıklılık: orta

Eğitime Uygunluk: Çok yüksek

Ortalama Ağırlıkları: Dişi dobermanlar için 35 kg, erkek dobermanlar için yaklaşık 40 kg

Ortalama Omuz Yükseklikleri: Dişi dobermanlar için 65 cm, erkek dobermanlar için yaklaşık 70 cm

Yaşam Süresi: 13-14 yıl

Bakım zorluğu: Orta

Renkleri: Siyah, kızıl ve beyaz ve nadiren mavi

Doberman Pinscher Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 528564 kez okundu

28.01.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Advertiser Guy
  13.07.2021

  youtube'da sahibine saldıran pitbull köpek videoları görebilirsiniz zaten, örneğin sahibi köpeği boyun bölgesinden öpecekken hayvan bunu bir saldırı olarak hissediyor ve kaç yıllık sahibinin suratına saldırıyor. doberman gibi köpek ırklarında böyle olaylar olmaz, çünkü mantıklı ve akıllı hayvanlardır

 • H.Gölpınar
  13.07.2021

  dobermanlar inanılmaz akıllı ve çevik hayvanlar, ama özellikle bilinçli ve eğitimli bir sahibi varsa denildiği gibi apartmanda komşuları tarafından bile sevilebilirler. ama her köpek ırkı bu şekilde değil, özellikle pitbull türü köpeklerin sahiplendirilmesi artık yasaklanmalı, belli ki rasyonel canlılar değiller artık ispatlanmış olması lazım

 • S.Uluçay
  13.07.2021

  bir hayvanın sert ya da uysal olması, nasıl yetiştirildiğine bağlı bir durum. eğer cahil ve kötü niyetli bir sahibi varsa husky bile asabi ve saldırgan bir köpek olabilir. iyi eğitilmiş ve sevgi dolu bir ortamda büyütülmüş bir doberman ise oldukça uysal olabilir. bunu da genellikle köpeğin dış görünüşünden ve imajından anlayabilirsiniz

 • misafir
  13.07.2021

  herkesin hayalini kurduğu ama bir yandan da çok sert imajından çekindiği köpek türüdür. genetiğindeki tazı formu inanılmaz asil bir duruşa sahip olmasını sağlıyor, kulaklarının kesilmesine ben de insani olarak karşıyım ama dik kesik kulaklı olanların da duruşları kesinlikle daha sert oluyor. ama bir canlının görünüşü değişecek diye de kulağını kesmek bence doğru değil

 • mehmet varol
  07.07.2021

  bir hayvanın asil görünümlü olması başka bir şey, ama bu köpeğin sahibi olabilmek ve onu eğitebilmek bambaşka bir şey. otorite olmadan böyle enerjik bir köpeği kendi haline bırakmanız mümkün değil, yoksa çok şımarık ya da disiplinsiz bir köpek olur. önce kendinizin eğitim alması bence de yerinde olur

 • ozge
  06.07.2020

  güzelim golden'ları bile insanlara küstürmeyi başarabilen inanılmaz cahil ve vurdumduymaz insanlar olduktan sonra doberman için de söylediklerinize inanırım. sezonluk köpek alıp da tatil bittikten sonra sokağa salabilecek kadar cani olmak nasıl bir umursamazlıktır halen aklım almıyor

 • Mustafa Mert
  06.07.2020

  bu güzelim hayvanların imajını değiştirip de sert ve vahşi bir köpek gibi göstermeye çalışan insanların kendilerinin de psikolojileri genelde pek yerinde olmadığı için verdikleri eğitim de hayvanların karakterlerini bozabiliyor ve değiştirebiliyor. dolayısıyla iyi bir sahip değilse her köpekten her türlü vahşi canlı çıkabilir

 • gurme
  04.07.2020

  yakından bir doberman görüp de sevince aslında oldukça akıllı ve uysal canlılar olduğuna tanıklık etmiş oluyorsunuz. bu güzelim canlıları sırf daha sert göstermek için türlü türlü imaj değişiklikleri üzerine kafa yormuşlar ve kuyruk ile kulak kesme işlemleri ile hayvanların da canlarını yakmışlar ama hiç de göründükleri gibi vahşi canlılar değiller

 • lilith
  05.08.2019

  kışın açık havada kulübesinde bırakmak için hiç uygun bir köpek değil. psikolojik olarak da yalnız kalmayı çok sevmiyor, sahibine çok bağlı. fiziksel olarak da soğuğu hiç sevmiyorlar ve soğuk havalara tolerans seviyeleri de çok düşük. ama günde 1-2 kere gezdirmeye çıkartacak kadar da problem değil, yarım saat 1 saat açık havada enerjilerini boşaltmayı çok seviyorlar

 • eda34
  30.07.2019

  bu nasıl asil bir duruştur her gördüğümde karşısına geçip saatlerce izlemek istiyorum. oturuşu da kalkışı da her şeyi kendine has bir karizmaya sahip bu hayvanların. ama kendime güvenemediğim için bir tanesi ile ev arkadaşlığı yapmaya da çok çekiniyorum. evde bakıcıya bıraksan olmaz, yalnız bıraksan hiç olmaz. sonuç olarak en iyisi yine doberman aşkını uzaktan gidermeye çalışmak

 • marsseh
  21.06.2019

  bilinçli olmayan sahipler yüzünden dobermanlar insanlar tarafından bu kadar yanlış tanınıyorlar, arkadaşımın köpeğinden de bizzat bildiğim için söylüyorum, dünyanın belki de en uysal, en cana yakın ve en akıllı köpekleridirler. karşılarındakilerin duygularını insanlardan bile daha iyi okurlar, moraliniz bozuksa dilleri olsa size moral verecek kadar güzel canlılardır, bakışları değişir sokulur ben buradayım sen merak etme der gibi bakarlar

 • WebManiac
  07.06.2019

  Bakımı ve zorlugu kişiden kişiye degisse de degismeyen tek sey bu hayvanlarin cok asil oldugu ve asil durdugu. Size cok iyi bir arkadas yoldas cocugunuza da bakici olurlar. Ne kadar kucuk ya da buyuk olursa olsun sadik hayvanlardir.

 • Nazan Hepcan
  05.05.2019

  kötü köpek yoktur, hatta seçilen köpek de olmamalı. köpek sizi seçmeli, mümkünse hatta kader sizi bir araya getirmeli. her insanın köpeğin arkadaşlığına ihtiyacı vardır ama insanlar bunu yaşamadıkları sürece bilemezler. köpeklerin de insanlara ihtiyaçları var, özellikle de daha öncesinde kötü insanlar tarafında bakılamayarak sokaklara ya da barınaklara bırakıldılarsa. bu yüzden köpek sokakta karşınıza çıkmalı ki kader olsun, ya da barınakta o sizi seçmeli ki bu güzel bir kader arkadaşlığı olsun

 • kizil_elma
  05.05.2019

  renkleri de karakterleri de her şeyleriyle bence en güzel köpek olma konusunda başı çekerler. yanlış anlaşılmasın her köpek güzeldir ama eğer seçme şansım olur da bir köpek alabilecek olursam bir doberman'ı muhtemelen bir pet olarak değil arkadaş olarak görürüm gibi geliyor. bu kadar anlıyormuşçasına bakan gözleri ben daha hiçbir hayvanda görmedim

 • ardahan
  04.05.2019

  tüm canlıların bebeklik hali güzel olduğu gerçeğine dobermanlar hem destek hem de bir istisnadır. büyüdükçe o kadar asil yaratıklar haline gelir ki bakmalara doyamaz insan. bir süre sonra bir dost bir sırdaş olurlar size başka da kimseciklere ihtiyaç kalmaz.

 • kaşif
  25.04.2019

  bir hayvan, bir yoldaş edinmeden önce ona çocuğunuz gibi bakabilecek misiniz diye kendinize sorun. nasıl ki çocuğunuzu zor gelince bırakamazsanız sahiplendiğiniz hayvanın cinsi ne olursa olsun onu da bırakmamalısınız. özellikle bir köpekle yoldaş olacaksanız bakımının biraz daha zor olacağını bilmeniz gerekiyor.

 • çelik
  17.04.2019

  çocuk sahibi olacaksanız eğer ve doberman almayı düşünüyorsanız önce yavru dobermanı alıp eğitimini verin sonra bebeğiniz dünyaya gelsin. böylece doberman hem bebeğe arkadaş hem de koruyucu meleği olacaktır. aralarındaki iletişim ve sevgi görülmeye değer.

 • hamburg
  06.04.2019

  biraz aklım karıştı aslında şimdi kısa tüylü olduğu için soğuk havalarda üşümemesi için kapalı alanlarda tutulması gerekir fakat çok enerjik bir hayvan olduğu için de daha çok dışarıda olması lazım deyince insan bocalıyor haliyle. en iyisi fazla soğuk olmayan yerlerde doberman sahibi olmak.

 • DunkinMunkin2
  01.04.2019

  o kadar uysal hayvanlar ki aslında. sadece yetiştirilme şekliyle ilgili saldırgan tavırlar sergilemesi. bu durumu çocuk yetiştirmeye benzetebilirsiniz. ilgi görmeyen kendi haline bırakılan çocuklar nasıl ileride tehlikeli birer bireye dönüşüyorsa sahiplendiğiniz hayvanlara da bakma şekliniz karakterini belirleyecektir.

 • celebicem
  25.03.2019

  fazla şımartmaya gelmeyen köpeklerdir, karakterlerini sahiplerinden edindikleri için çok şımarık olduklarında ortalıkta kırılmayan eşya ya da yırtılmayan koltuk bırakmazlar, oyuncu oldukları için zaten çok enerjik köpeklerdir, otoriter bir sahibi olmazsa olmaz

 • sabotay
  24.03.2019

  o kadar asil hayvanlar ki insan bakmaya doyamıyor. bahçeli evim olsun ilk işim bir doberman sahiplenmek olacak. sonra da vaktimin büyük bir kısmında onun eğitimi ile ilgileneceğim. o kadar güzel bir duygu ki anlatılamaz karşılıksız sizi seven ve sahiplenen bir canlıyla birlikte olmak. karşılıksız..

 • sercan2009
  15.03.2019

  dobermanlar çiftlikte kırma olarak üretildikleri için bir süre beyinleri kafa tasına sığmıyor ve hayvan deliyor, vurulması ya da uyutulması gerekiyor diye bilgiler dolaşıyor ortalıkta. bu bilgininin doğruluk payı nedir acaba?

 • wanted2
  09.03.2019

  çok enerjik ve çok oyuncu bir köpek, bu enerjiyi boşaltabilecek zaman ve enerji olmadan böyle bir köpek edinmek kelimenin tam anlamıyla bilinçsizlik olur, ama bir doberman için iyi bir sahip olabilirseniz karşılıklı olarak birbirinizden çok memnun birer arkadaş gibi olursunuz, ama dediğim gibi zaman, enerji ve disiplin şart

 • penata
  24.02.2019

  bu kadar güzel görünüşlü bir köpek daha görmedim ben hayatımda, kulaklarının dik olarak durması kesinlikle uygar bir işlem değil ama o sert karakteri katan etkiyi de kulakların tepede böyle dik durması veriyor, kulak kesimi yaptıranların sık sık kulak temizliklerini aksatmadan yapmaları gerekiyormuş

 • Sıdıka Kara
  02.02.2019

  kulakları dik olmayınca da inanılmaz asil ve tatlı köpeklerdir, üzerlerine yapışmış sert köpek algısının da filmlerde dobermanların hep sert ve kötü karakterli köpekler olarak yansıtılmış olmasına bağlıyorum, internetten de bakılırsa özellikle çocuklarla kurdukları iletişim inanılmaz güzel görünüyor

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.