5.00 / 1 oy

Metafor Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Bugün hazır zaman bulmuşken sıklıkla hatalı kullanan kelimelerden bazıları hakkında açıklayıcı ve örnekleyici yazılar paylaşmış oldum. Bugünkü muhtemelen son yazım da metafor kelimesi ve anlamı ile ilgili olacak.

Metafor kelimesi TDK tarafından mecaz anlamına geldiği şeklinde tanımlanmış. Ama gündelik konuşma dilinde mecaz ile metafor tam olarak aynı anlama gelmiyor. Metaforik olarak konuşmak dediğimizde hayal gücümüz devreye girer ve genellikle bilinmeyen bir şeyi bildiğimiz bir şey üzerinden anlatmaya çalışırız. Dolayısıyla soyut ve somut kavramları anlatırken metaforlardan yararlanabiliriz.

Mecaz tek başına metafor değildir, ancak metaforun içinde mecaz da olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü mecazen konuşmanın sınırları varken metaforik ifadeler, söyleniş biçimlerine göre ironi, teşbih, kinaye, tenasüp ve tevriye de içerebilir. Dolayısıyla edebiyatta ve sinemada da metaforlardan sıklıkla yararlanılarak anlatılmak istenen yan anlamlar, farklı imgeler üzerinden betimlenirler.

Bazı hatalı kullanılan kelimeler ve anlamları için bkz:

Nobran Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Tekamül Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Müptezel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Hamaset Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

Underrated Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

hasanhusami

26.10.2020 21:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Metafor Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.