5.00 / 1 oy

Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Ad Hominem, Latince bir deyimdir ve Türkçe karşılığı insan karalama saçmalığı olarak çevrilebilir. İki ya da daha çok kişi arasında bir konu hakkında tartışma yapılırken tutum ve davranış olarak kendini gösterir.

Ad hominem, tartışmalarda karşı tarafın argümanını çürütmek yerine doğrudan karşı tarafın kişisel özelliklerine saldırı yapmak anlamına gelmektedir. Örneğin bir kişi dünyanın yuvarlak olduğunu söylerken karşı taraf hayır dünya şu sebeple düzdür demek yerine çok şişmansın ya da kafan kel derse bu ad hominem örneği olabilir.

Siyasette ve çeşitli televizyon programlarında ad hominem örneklerini sık sık görmekte olduğumuzu bu yazıyı okuyan herkes fark etmiştir. Seviyesiz bir tavır olmakla birlikte aslında ad hominem, bu davranışı takınan birisinin haksız ve karaktersiz olduğunun bir göstergesi olarak ifade edilir. Ad hominem, daha çok bir tartışmayı dinlemekte olan üçüncü taraflar da olduğunda yapılır. Örneğin bir toplantı esnasında haksız olan birisi tartışmayı kişinin özellikleri üzerinden farklı bir noktaya taşıyorsa yapmakta olduğu şey, tartıimayı izleyenler gözünde diğer kişi hakkında bir önyargı üreterek tartışmayı buu şekilde kazanmaktır. Tartışmayı kazanmak da zaten diğer kişiler gözünden yapılan bir değerlendirme olduğu için buradaki üst amaç, diğer kişiler gözündeki intibadır. Yapılan şey, teknik olarak cevap verilemediği için doğrudan kişiyi karalamaktır. Tartışmak ve lkarşı argüman üretmek yerine seviyesizce saldırmaktır.

hasanhusami

13.09.2020 05:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.