5.00 / 1 oy

Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

Lümpen kelimesi son 4-5 yılın özellikle siyasi tartışmalarında en sık kullanılan itham sözcüklerinden birisi olmuş durumda, halbuki lümpen kelimesinin siyasetle hiçbir ilgisi yok, ama birisini lümpen olmakla itham etmek de çok hoş bir ley değil. Neden derseniz lümpen kelimesinin anlamına kısaca bir bakalım.

Lümpen, bizde sık kullanılan anlamı ile sonradan görme ya da ait olmadığı bir sınıda aitmiş gibi davranmaya çalışan insanlara verilen bir sıfat. Halbuki lümpen kelimesi aslında Almanca olan lumpen kelimesinin hatalı bir telaffuzundan başka bir şey değil. Lumpen kelimesi de google translate'ten de görülebileceği gibi sefil bir hayat süren kimselere verilen genel bir isim. Peki siyasi bir tartışmada sonradan görme olarak eleştirilmek istenen kimselere sefil bir hayat süren kişisin demek, hatta lümpen diyerek bunu da söyleyememek nasıl bir hatadır?

Bazı kelimeler hatalı kullanımları ile çok sık kullanılmalarından dolayı o kadar yerleşiyorlar ki aslında böyle bir kelime yok deseniz sonunda sen bilmiyorsun diyecek insanlar bile çıkabiliyor. Birisini sonradan ait olmadığı bir zümreye adapte olmak isterken rezil olduğunu düşünüyorsan bunu bu şekilde söyle, illa afili kelimelere ihtiyaç yok. Hele ki almanca bir kelimeyi fransızcadan gelmiş gibi telaffuz ederek saçmalamaya hiç gerek yok.

hasanhusami

29.08.2020 14:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.