5.00 / 1 oy

Hamaset Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Özellikle siyasi tartışmaların yapıldığı platformlarda ve zaman zaman da bizzat siyasiler tarafından kullanılan bir terimdir hamaset. Zaman zaman birbirlerini hamaset edebiyatı yapmakla da suçlarlar. Hamasetin anlamını ve ne anlama geldiğini kısaca açıklamak için bu yazıyı paylaşmak istedim, önceki benzer yazılarım için de bkz: Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir? ve Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?.

Hamaset kelimesinin sözlük anlamına bakacak olursak ilk anlamı olarak yiğitlik, kahramanlık ve cesaret anlamlarına geldiğini görebiliriz. Hamasi kelimesi de kahramanlık şiiri olarak bu tanımın altındadır. Hamaset edebiyatı için de kahramanlık hikayeleri tanımını yine bu anlam altında yapabiliriz. Ancak politik olarak bahsedilen hamaset kelimesinin anlamı bu değildir. Hamasetin diğer anlamı ise politik olarak bahsedilen anlamıdır, bu da birisinin bir şey anlatırken karşılarındakini etkilemek için abartı yoluna başvurmasıdır. Bu sayede özellikle topluluklara karşı konuşma yaparken daha sivri kelimeler seçerek ve seçtiği kelimeleri de daha sert tonlayarak dinleyicileri heyecanlandırma tekniği olarak örnek verebiliriz.

Hamaset sadece siyasi bir terim değildir, günlük olarak karşılaştığımız bir çok olay da içerisinde hamaset içeren söylem şekilleri bulundurabilir. Rakibini ya da sevmediği birisini kötülemek için bir olayı çok abartarak anlatmak da hamaset örneğidir, benzer şekilde kendi icraatlerini övmek için de yine abartı yoluna seçmesine hamaset diyebiliriz.

hasanhusami

20.10.2020 17:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hamaset Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.