5.00 / 1 oy

Müptezel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Son zamanlarda özellikle sosyal medya etkisi ile anlamı bilinmeden hatalı olarak kullanılan kelimeler arasında en sık gördüğüm kelimelerden birisi de müptezel kelimesi. Muhtemelen müptela kelimesi ile karıştırılıyor ve insanların saçmalarken birbirlerini madde bağımlısı olmakla suçlamaları şeklinde hakaret gibi kullanılıyor.

Her zaman olduğu gibi TDK ile başlayalım. Müptezel kelimesinin TDK'ya göre iki anlamı var. Bu anlamlardan ilki saygınlığını yitirmiş, ikincisi ise değerini yitiren/değersiz olarak ifade edilmiş. Ama twitter'a bakacak olursanız madde bağımlısı ya da satıcı olması gerekiyordu müptezel kelimesinin anlamının.

Dolayısıyla müptezelin bir değersizlik ifadesi olması dolayısıyla olumsuz bir anlamı olduğu doğrudur, örneğin bir eşyayı aynısından binlerce olmasından dolayı değersizlikle suçlamak için müptezel olmakla itham edebilirsiniz. Metafor olarak bu bir kişi için de söylenebilir, ancak müptezel ile müptela farklı anlamlara gelmektedir ve birisine bu anlamıyla müptezel demek hatalı bir kullanımdır.

Benzer hatalı kullanılan kelimeler için şu yazılarıma da bakabilirsiniz:

Hamaset Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

Underrated Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

 

hasanhusami

26.10.2020 12:17

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 2 Ocak 2022 00:11
    0

    sosyal medyada karşıdaki kişileri madde bağımlısı olmakla itham etmek şeklinde kullanımı olan ve anladığım kadarıyla yanlış da kullanılan kelimedir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Müptezel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.