5.00 / 1 oy

Agnostisizm Nedir ve Agnostik Kime Denir?

Agnostisizm, en kısa anlamı ile bilinmezcilik felsefesidir ve bu inanışa mensup kişilere de agnostik adı verilmektedir. Tüm inanışlarda (Deizm Nedir ve Deist Kime Denir? ve Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?) ya da inanmayışlarda (Ateizm Nedir ve Ateist Kime Denir?) akıl yoluyla ya da vahiy yoluyla varılan bir sonuç vardır. Ancak agnostisizm, eldeki bilgiler ile bir sonuca varmanın mümkün olmadığını savunur, bu yüzden yaratıcının olup olmadığını rasyonel olarak bilmemize imkan olmadığını savunur.

Agnostisizm ile deizm ya da ateizm farklı şeylerdir, çünkü deist ya da ateist kimseler dinlerin ya da hem dinlerin hem de tanrının olmadığını savunurken agnostik kişiler ise yaratıcının ya da dinlerin varlığı ya da yokluğu konusunda herhangi bir yargıya varabilmemiz için yeterli done olmadığını savunurlar. Agnostik kişiler bu tanımıyla ne inançlı, ne de inançsız değillerdir. Dolayısıyla agnostiklerin tarafsız olduklarını söyleyebiliriz. Ancak agnostisizm bir inanç değil, düşünme bçimidir. Bu anlamıyla da inanışa sahip olan felsefelerden ayrılmaktadır.  

Agnostisizm görüşü ilk kez 1869 yılında Darvin'in evrim kuramının savunucularından olan bilim insanı Thomas Henry Huxley tarafından dile getirilmişir.

hasanhusami

25.12.2020 23:10

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Agnostisizm Nedir ve Agnostik Kime Denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.