5.00 / 1 oy

Deizm Nedir ve Deist Kime Denir?

En yalın tanımıyla bir yaratıcının var olduğuna inanan, ancak dinleri benimsemeyen inanca deizm; bu inanca mensup kişilere de deist adı verilmektedir. Hem yaratıcıya, hem de yaratıcının dinlerinden birisine inanç besleyen düşünce biçimi olan teizm (bkz: Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?) inancından farklı olarak deizm felsefesinde bir yaratıcının var olduğuna akıl yoluyla ulaşılmaktadır. Teizmde ise yaratıcının var olduğu vahiy yoluyla peygamberlere gelmektedir.

Deizm ile ateizm (bkz: Ateizm Nedir ve Ateist Kime Denir?) arasındaki fark ise, ateizmde yaratıcıya da bir inanış olmamasıdır.  Deist kimseler ise yaratıcının var olduğuna, ancak yaratılış olayından sonraki tüm düzenin yaratıcıdan (tanrı) bağımsız olarak devam ettiğini savunurlar. Dolayısıyla bu inanışa göre tüm dinler insanlar tarafından üretilmiştir, tanrı ise yaratmış olduğu düzene asla müdahale etmemektedir. Dolayısıyla tüm düzen en başından bir yaratıcı tarafından hazırlanmıştır ancak hareket başladıktan sonrasında hiç müdahale gerçekleşmemektir şeklinde değerlendirilir.

Deizm inanışında yaratıcının insana yol göstermek, bozulan düzeni yoluna koymak ya da insanı test etmek gibi tanrısal etkiler olmadığı gibi sevap ve günah ya da cennet ve cehennem kavramları da yoktur. Ölümden sonra bir yaşamın olup olmayacağı inancı ise çok çeşitlidir. Kimi deistlere göre ölümden sonra yaşam yoktur, kimi deistlere göre ise reenkarnasyon ya da ruhun ölümsüzlüğü şeklindedir.

Bir diğer inanış için de bkz: Agnostisizm Nedir ve Agnostik Kime Denir?

hasanhusami

25.12.2020 20:52

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Deizm Nedir ve Deist Kime Denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.