5.00 / 1 oy

Polikarbon çatı montajı nasıl yapılır?

Herkese selamlar, balkona üstü kapalı ve yağmura dayanıklı bir depo kurmayı planlıyorum. İnternette bu amaçla kullanabileceğim materyalleri inceledim. Hazır PVC çözümleri çok pahalı, kendim yaptırmak istesem de yine hesaplı hale gelmiyor. Ahşap konusunda çok becerikli olmasam da bir şekilde yaparım ama ahşap da açık havada kullanmak için yine bakım isteyen ve masraflı bir tercih olarak görünüyor. OSB bir derece mantıklı ve suya karşı da dayanıklı, ama mdf ve sunta da suyu görür görmez hemen şişip çürüyor.

Sonuç olarak hesaplı ve işlevsel bir çözüm aradığım için hazırladığım mdf gibi bir dolabın üzerine polikarbon çatı ya da kaplama yapmayı düşündüm. Yine çok hesaplı olmayacak ama sadece dışını ya da çatısını polikarbon ile yapacağımdan dolayı en mentıklı çözüm bu olacak gibi görünüyor.

Sormak istediğim soru ise polikarbon montajının nasıl yapıldığı. En sık yapılan uygulamalar, demir profillere çatı malzemesi olarak polikarbonu monte etmek, peki bu işlem için ne kullanıyorlar? Özel birleştirici aparatları mı var yoksa tutkal ya da zımba/çivi gibi çözümler mi yapıyorlar acaba? Mesela ben eve çivi tabancası ya da matkap alsam ve bu şekilde polikarbonu sabitlemek istesem deldiğim yerlerden çatlar mı yoksa sağlam olur mu?

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: Akıllı Vida Nedir?

bkz: Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?

bkz: VONROC Raspalama Makinesi İçin Uyumlu Başlık

bkz: Tung Yağı Nedir ve Ahşap İçin Nasıl Uygulanır?

turgay dikgez

25.03.2021 16:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Polikarbon çatı montajı nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.