5.00 / 1 oy

Hanımeli ne zaman dikilir?

Hanımeli, kokusu ve görünülü ile en sevdiğim bitkilerden birisi. İlk kez ben de bu bahar ve yaz döneminde hanımeli ekmeye ve saksıda yetiştirmeye karar verdim. Ama bitkilerin bir uyanma dönemi olduğu için yanlış bir zamanda ekeceğiniz bitkiler maalesef anında kuruyor ve ölüyorlar. Bu sebeple hanımeli ekmeden önce de hanımeli fidesii ne zaman ekmenin doğru olacağı konusunda kısa bir araştırma yaptım ve araştırma sonuçlarımı da yazılı olarak durması amacıyla buraya ekliyorum.

Hanımeli fidesi dikimi için en doğru zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Ancak amacınız eğer dalından köklendirmek ise kış aylarında bu işlemi yapmak daha yüksek ihtimalle kök alabilmeniz anlamına geliyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay ise, hanımeli dikimi esnasında günün en sıcak anını tercih etmek yerine toprağın daha ılık olduğu saatleri tercih etmek ve dikimden sonra da toprağı mutlaka nemlendirmek gerekiyor. Eğer hanımeli güneşli ve havadar bir yere ekilirse yerini beğenmesi çok olasıdır ve kolayca da köklenerek yıllarca büyümeye ve çoğalmaya devam edecektir.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer başlıklar için;

bkz: Hanımeli böcek yapar mı?

bkz: Ceviz fidesi ne zaman dikilir?

bkz: Gelişmiş Bir Ağaç Sökülüp Tekrar Dikilebilir mi?

bkz: Leylandi tohumları ne zaman toplanır ve ekilir?

bkz: Tohumdan servi nasıl yetiştirilir?

bkz: Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

cemre.kutluay

08.05.2021 19:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hanımeli ne zaman dikilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.