5.00 / 1 oy

Vernik için fırça yerine ne kullanılabilir?

Lambri gibi girintili çıkıntılı ve yüksekte kalan yerleri fırça kullanarak verniklemek pek verimli olmuyor, bu nedenle bu sene farklı bir çözüm arayışındayım. Fırça ile böyle yerlerde vernik yapmanın ilk dezavantajı, arada kalan yerlere fırça kullarının girmemesi, zorla sokulduğunda da formunun bozulması. Ayrıca yukarı bakarak vernik yaptığınızda illa üzerinize damlama ya da fırçada biriken verniklerin akması gibi sorunlar da yaşanıyor.

Bu yıl aklımda iki alternatif yol var, birincisi beze batırarak vernik yapmak. Bu işlemi masif olan yerleri daha hızlı ve iz bırakmadan vernikleyebilmek için kullanmayı planlıyorum. İkinci tercihim ise henüz pek bilgi sahibi olmadığım (birazdan bu konu ile ilgili de soru açmayı düşünüyorum) spreyleme yöntemi. Ama yat verniği gibi vernikler ile hazır olarak satılan sprey vernikler aynı derecede koruma sağlamadıkları için yat verniğini pompa gibi bir düzenekte sprey gibi sıkabilmenin bir yolunu bulmayı planlıyorum. Yabancı youtube kanallarında da delikli ahşap yüzeyleri bu şekilde vernikliyorlar ve hem daha kısa sürede tamamlanlıyor hem de her yer homojen olarak verniklenmiş oluyor.

Sizce vernikleme işlemini uygulamak için fırçaya alternatif olarak tercih edilebilecek başka hangi yöntemler denenebilir?

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan benzer içerikler için;

bkz: Kuruyan vernik fırçası nasıl yumuşatılır?

bkz: Vernik Üzerine Zımpara Yapılabilir mi?

bkz: Kullanılan Vernik Fırçası Nasıl Korunur ve Temizlenir?

bkz: Sprey vernik kullanmak ahşap için ne kadar koruyucudur?

bkz: Selülozik Vernik ile Ahşap Malzeme Sudan ve Güneşten Korunabilir mi?

bkz: Vernik ahşabı güneşten ve yağmurdan koruyabilir mi?

eneskamiloglu

21.05.2021 17:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Ekim 2021 10:35
    1

    gazlı bez de ahşap yağlama uygulamalarında kullanılıyor, vernik için büyük ahşap yüzeylerini verniklemek için rulo kullananları da görüyorum bazen ama vernikleme işlemi ahşapların su yoluna doğru yapılması gereken bir uygulama olduğu için yine en doğrusu fırça kullanmak oluyır sanırım. belki çok sıkıntılı bir durumda sünger de kullanılabilir evde malzeme yoksa

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Vernik için fırça yerine ne kullanılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.