5.00 / 1 oy

Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

Vidaların takıldıkları yuvaların ya da vidaların kendilerinin yalama olması ve boşa dönmesi neticesinde takıldıkları yerlerden çıkartılabilmeleri ya da yuvalarına takılabilmeleri zaman içerisinde mümkün olamayabiliyor. Kendi kısıtlı tecrübelerim sonucunda ürettiğim çözümleri burada paylaşarak yalama olmuş vidaların ya da kılavuzu bozulmuş yuvaların nasıl düzeltilebileceklerini ve yalama vidaların yuvalarından nasıl çıkartılabilecekleri ile yuvalarına nasıl sabitlenebileceklerini paylaşacağım bir yazı hazırlamak için bu başlığı açıyorum.

1. Yalama olan ve boşa dönen vida yuvasından nasıl çıkartılır?

Yalama olan vida boşa dönüyorsa, yuvası genişlediği için boşa dönüyordur ya da yuvasından çıkmış ancak üstte kalan kısma takılmıştır. Bu gibi vidaları çıkartabilmek için en pratik yöntemler mıknatıs kullanmak ya da kılavuz ile çıkartmaktır.

 

2. Ağzı yenmiş vida nasıl çıkartılır?

Vidaların çeşitli sebeplerle ağzı yenebilir ve vida deliklerinde tornavidanın gireceği yuvalar bozulabilir. Bunun sebepleri aşağıdaki hatalardan birisi olabilir:

- Vidayı takarken gereksiz yere fazla sıkmak

- Vidayı açmaya çalışırken ters tarafa çevirmek

- Vidayı açmak ya da takmak için yanlış boyutlarda tornavida kullanmakta ısrarcı olmak

Ağzı yenmiş vidaları açabilmek için en pratik yöntem, ağzı yenmiş delikleri dolduracak şekilde paket lastiği bastırmak ve üzerinden vida ile çevirerek vidayı çıkartmaktır.

 

3. Yuvada asılı kalan ve çıkmayan vida nasıl çıkartılır?

Vidayı sökmenize rağmen yuvasından çıkmıyorsa, olduğu yerde asılı kaldıysa, takıldıysa ve çevirince de boşa dönüyorsa bu vidaları düşürmenin en pratik yolu ters çevirip sallamak ya da mıknatıs ile çekerek çıkartmaktır.

 

4. Yuvası bozulan vida takılamıyor ve boşa dönüyorsa

Eğer yuvası bozulduğu için bir vidayı yerine geri takamıyorsanız, maalesef yuvanın genişletilmesi ve bir boy büyük vida kullanılması gerekir. Yuvanın büyütülmesi için de kılavuz adı verilen özel uçlar kullanılmalıdır ve başka vidalarla zorlayarak genişletmeye çalışılmamalıdır.

Sitede daha önce paylaştığım yazılardan bazılarını aşağıdaki bağlantılardan görebilirsiniz.

bkz: Stanley STXH2000 Sıcak Hava Tabancası İncelemesi

bkz: Sıcak Hava Tabancası Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: Akıllı Vida Nedir?

bkz: Kullanılan Vernik Fırçası Nasıl Korunur ve Temizlenir?

bkz: Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?

bkz: Bahçe Mobilyası İçin Minder ve Yastık Hazırlamak

vuuno

19.03.2021 10:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.