5.00 / 1 oy

Akıllı Vida Nedir?

Akıllı vida adını ilk kez duyduğumda acaba neden akıllı deniyor ve ne kadar akıllı olabilir ki sorular aklıma gelmişti. Gel zaman git zaman ahşap işleri ile hobi anlamında ilgi duymaya başlayınca vidayı ahşaba, mdf'ye, suntaya ya da osb'ye doğrudan atınca ahşabı nasıl çatlattığını gördüm ve bunun yaşanmaması için vidalamadan önce matkapla vidaya yuva açmak gerektiğini öğrendim. Yani bir ahşap malzemeye bir vida atacaksanız, öncelikle o vidanın çapından biraz daha az genişlikte bir kılavuz deliği açmanız gerekiyor. İşte bu durum akılsız vidalar için yapılması gereken işlem. Vidanın akıllı olması, size zamandan ve iş gücünden kazandırıyormuş.

akıllı vida

Akıllı vidaların uç kısımları matkap ucu şeklinde olduğu için bu vidalara matkap uçlu vida da deniyor. Böylece önden matkap ile kılavuz yolu açmaya gerek kalmadan doğrudan akıllı vidayı vidalama makinesinin ucuna takarak ahşaba takabiliyorsunuz.

vuuno

19.09.2020 08:35

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 14 Ekim 2021 08:04
    6

    akıllı da akılsız da olsa vida için önden matkap ucu ile bir kılavuz deliği açmak ahşabın selameti için iyi bir uygulamadır. hatta vida başını gizleyebilmek ve üzerine boya/vernik atarken pürüz olmasını engellemek için havşa deliği de açtıktan sonra vidayı atarsanız sonra havşa deliğini kapatmanız da kolay olur

  • 6 Ocak 2022 01:02
    0

    işini severek yapan ve ahşap çatlatmak istemeyen her usta önden bi kılavuz deliği açar, ondan sonra atacağı vidayı atar. akıllı da olsa siz yine üşenmeyin önden bir delik açın öyle vida atın

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Akıllı Vida Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.