5.00 / 1 oy

Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?

Ahşap ürünler geliştiren hobicilerin (ya da ticari olarak bu işten ekmek yiyenlerin) çok sık kafayı taktıkları bir konu, vidaları gizlemektir. Kavela kullanmak (Kavela (Ahşap Dübel) Nedir ve Nasıl Kullanılır?), pocket hole gibi araçlarla içten gizli çapraz vida atmak gibi bir çok teknik var vidayı görünmez yapabilmek için. Ama üzerinde delik olan eski bir ahşap mobilyayı ya da yeni hazırlamakta olduğunuz bir ahşap ürün üzerindeki çivi deliğini kapatmak isterseniz ve bu delikler de kavela boyutunda değilse hala uygulayabileceğiniz bazı çözümler var.

Ahşaplardaki delikleri ya da çatlakları onarmanın ya da gizlemenin onlarca yolu vardır muhtemelen ama ben kendi denediğim ve sonuç aldığım bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Eğer ahşap işleri ile uğraşıyorsanız zaten bir yerlerde sürekli olarak ufak talaş tozları birikiyordur. İster bu talaş tozları ile ahşap tutkalını karıştırarak; isterseniz de hazır ağaç macunu ürünlerinden satın alarak bu delikleri doldurup sıfır olacak şekilde kapatabilirsiniz. Macun donduktan sonra üzerine çekeceğiniz zımpara ve vernik ile birlikte sanki hiç delik olmamış gibi oluyor. Bu macunların da hammaddesi yine doğal ağaç parçalarından elde edilmil talaş tozları olduğu için ahşabın içindeki boşluklar yine ahşap parçaları ile doldurulmuş oluyor. Özellikle vida ve çivi deliklerini kapatmak için çok kullanışlı ve pratik bir çözüm. Bir mobilyadaki tüm vida deliklerini gizlemek ve gizli vida kullanma keyfini yaşadıktan sonra böyle ufak detaylara da daha fazla dikkat etmeye başlamış oluyorsunuz :)

vuuno

10.09.2020 12:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.