5.00 / 1 oy

Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

Orkide, hem yapraktan hem de kökten çoğaltılabilen bir bitki. Bu yazıda da orkidelerinizi yapraktan nasıl çoğaltabileceğiniz ile ilgili gerekli bilgileri vermek istedim ve by başlığı açtım. Orkide bitkisi, yapraktan köklendirilebilen bir bitkidir ve çoğaltılabilmesi de bu şekilde oldukça pratiktir.

Eğer orkidenizin toprak değişimi ya da kök çürümesi gibi sebeplerle çürümeye başladığını fark ederseniz bu orkideden alacağınız sağlıklı bir yaprak ile yeni orkideler üretebilirsiniz. Yaprağınızı, dibine yakın bir yerden keserek almanız ve bu yaprağı köklendirmeniz aşağıdaki uygulama ile mümkündür. Amacımız, mevcut yaprağın dibinden yeni bir yavru almak ve bu yavruyu köklendirerek büyütmek.

- Öncelikle yaprağımızdan yavru alacağımız ortamı hazırlamalıyız. Bunun için hijyenik, nemli ve güneş alacak şekilde yaprağımızı bu ortamın içerisine kısmen gömeceğiz. Ortamda toprak kullanmak yerine su tutucu özelliği olan hijyenik ve doğal malzemeler kullanmanız, tomurcuğun çıkması ve büyüyebilmesi için daha verimli oluyor.

- Orkideyi toprak yerine doğrudan temiz su içinde de yapraktan kök verecek şekilde çoğaltabilirsiniz. Ama orkidenin sıcak bir ortamda olduğundan, içindeki suyun günlük olarak değiştirildiğinden ve güneş alan bir konumda olduğundan da emin olmalısınız.

- Yaprağınızı, %80'i kalacak şekilde kesin ve hazırladığınız ortama koyun ve tomurcuk vermesi için 15 gün bekleyin. Elbette bu sürede de üstte yazdığım maddeleri uygulayın ve orkidenin yapraktan kök vermesi için uygun şartları sağladığınızdan emin olun. Bir süre sonra orkide yeni yavrusunu alttan verecektir ve bu yavru da köklenerek büyümeye başlayacaktır.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica) evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

bkz: Sizce bu bitki nane olabilir mi?

 

eliff

24.03.2021 15:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.