5.00 / 1 oy

Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

Yaklaşık 3 ay önce sormuş olduğum sorunun yanıtı için evet, o bitki naneymiş :) (bkz: Sizce bu bitki nane olabilir mi?)

Nane, hem elinizin altında taze olarak bulundurması çok faydalı bir bitki, hem de çoğaltması çok kolay. Özellikle bahçeniz varsa yabani otlar arasında sık sık nane ile karşılaşabilirsiniz, bunu sebebi nanenin çok kolay çoğaltılabilen bir bitki olmasından kaynaklanıyor. Ama nanenin çoğalması için toprak derinliğinden çok yüzey genişliği önemli, çünkü nane bitkisinin çoğalması, toprağa basan dallarının kök salması ile gerçekleşiyor ve ne kadar çok dalı toprağa basarsa o kadar çok kök salarak çoğalıyor.

Eğer saksıda nane yetiştirmek istiyorsanız ve saksınız da belittiğim gibi çok geniş değilse nane köklerini ilk saksıda çoğalttıktan sonra yeni saksılara alarak naneyi birden fazla saksıda da çoğaltabilirsiniz. Yabani bitkiler gibi zaten çoğalacak bahane aradıkları için sizi çok da üzmeyecek ve zorlamayacaklardır. Eğer kök sayısını kendiniz müdahale ederek artırmak isterseniz de nane dallarının bir kısmını toprağa batıp çıkartacak şekilde düzenlerseniz, toprağa bastıkları noktalarda yeni kökler salacak ve oradan da büyümeye devam edeceklerdir.

Nanenin güneş ve su ihtiyacı konusunda yine çok titizlenmenize gerek yok, ama beslenen bitkiler her zaman daha sağlıklı olacakları için saksıdaki nanelerinizi güneş gören bir noktada konumlandırmanız ve 3-4 günde bir hem köklerine su dökerek, hem de spreyle yapraklarını sulayarak sulamanız, nanelerinizin gelişimini hızlandırır. Kullandığınız saksının drenajlı olması ve içinde su birikmemesi de elbette önemli.

Gübreleme olarak ben naneye hiçbir katkı yapmadım, buna rağmen eski bir kökten kendisi yetişti ve sürekli de büyümeye devam ediyor.

Editör editi: benzer yazılar için;

bkz: Plastik saksılar için drenaj nasıl yapılır?

bkz: Saksıda Nane Yetiştirmek ve Nane Ekimi

bkz: Saksıda sarımsak kaç ayda yetişir?

bkz: Evde saksıda sarımsak çimlendirmek ve yetiştirmek

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

bkz: Evde saksıda kuşkonmaz (asparagus) yetiştirebilir miyim?

eliff

23.03.2021 10:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.