5.00 / 1 oy

Evde saksıda kuşkonmaz (asparagus) yetiştirebilir miyim?

Geçen gün bir soruda daha ilk kez yediğim kuşkonmaz hakkındaki görüşlerimi yazmıştım. Bizde an itibariyle 300 gramlık paketleri yaklaşık 50 TL gibi bir fiyata satılıyor bu sebzenin. Ben de yarı ticari, yarı tüketici olarak acaba kapalı balkonda uygun saksı ve toprak şartlarını sağlayabilirsem kuşkonmaz (asparagus) yetiştirebilir miyim diye merak etmeye başladım. İşin ticari kısmı sadece düşük risk sermayesi ile ürünü tanımak ve piyasasını öğrenmek için olur, ilk hasatlar da zaten ya eve yemek olur, ya da eşe dosta hediye olur.

Kuşkonmaz (asparagus) sebzesi, inceleyebildiğim kadarıyla çok da büyük olmayan ve muhtemelen fazla da kök salmaya gerek duymayan bir sebze. Dolayısıyla derin saksılarda fazla hacimli olmasalar bile yetiştirilebilirler diye düşünüyorum. Uygun toprak, sulama ve sıcaklık gibi yetiştirme şartlarını da sağladıktan sonra yine teorik olarak evde kuşkonmaz yetiştirmeye bir engel yokmuş gibi geliyor.

Kuşkonmaz tohumu için de takas merkezlerinden tohum edinebilirsem sadece saksı ve toprak için biraz masraf yaparak genişçe sayılabilecek kapalı kış bahçemde evde kuşkonmaz yetiştirmeyi denemeyi planlıyorum. Daha önce kuşkonmaz yetiştirmek ile ilgili deneyimi olanlar ya da bu konuda teorik de olsa bilgi sahibi olanlar bana yol gösterebilirlerse çok sevinirim, yaparak öğrenmektense en azından birkaç adım ileriden başlamış olurum. Örneğin tohum yerine fide almak ya da cinsleri varsa hangi tür kuşkonmazın daha karasal şartlarda yetiştirilebileceği gibi konularda bilgi verebilecek kimse var mı?

koksals

31.10.2020 20:56

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 24 Eylül 2021 13:37
  2

  350 gramlık paketi 40 TL'ye satılıyor, 20 tohumluk paketleri ise 20 TL'ye satılıyor. tasarruf amacıyla da yapılabilir belki ama çok kolay mahsul alınabilen bir bitki olmasaydı bu kadar pahalı olmazdı bence. yine de merak gidermek ve eğlenmek için belki denenebilir.

 • 21 Aralık 2021 07:11
  0

  kuşkonmaz fiyatlarını bildiğim için üretiminin de zor olduğunu tahmin ediyorum ama tohumlarınım satıldığını ben de görüyorum internetten. denerseniz sonuçlarını paylaşabilirseniz ben de çok sevinirim

 • 24 Eylül 2021 09:20
  0

  merak edip kuşkonmaz tohumu satılıyor mu diye baktım, paketli kuşkonmaz tohumları sipariş edebilmek mümkün ama yorumlarda kendi meyvelerini saksıda üretebildiğini söyleyen birisini de görmedim. kök yapısı nasıl bir saksı ister ya da hangi tür havalarda nasıl yetişir önce bir araştırma yapmak lazım.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde saksıda kuşkonmaz (asparagus) yetiştirebilir miyim?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.