5.00 / 1 oy

Ahşap yağlama işlemi kaç kat uygulanabilir?

Dış mekan için hobi amaçlı olarak masa ve sandalye hazırlıyorum ama yağmurdan nemden korumak için tik yağı kullanmayı düşünüyorum. Ama tik yağı, tik ağacının kendi içindeki reçine olduğu için sadece koruma özelliğine sahip. Ben aynı zamanda ahşap renklendirici özelliği olan yağlardan da kullanmak istiyorum ama birisi varken diğerinin işe yarayıp yaramayacağından emin değilim.

Örneğin ahşap masanın üzerine önce renkli ahşap yağı sürerek renklendirsem ve ondan sonra da tik yağı sürerek yağmur su vb. dış mekan aşındırıcıları konusunda önlem alsam olur mu? Yani ahşaba birden fazla kat yağ uygulaması yapılabilir mi?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Ahşapta çatlak tamiri nasıl yapılır?

bkz: Ahşaptan top şeklinde parça çıkartmak için matkap ucu tavsiyesi

bkz: Ahşap bira bardağı nereden satın alınabilir?

bkz: Ahşapta kavela için uygun delik nasıl açılır?

bkz: Ahşap boyama nasıl yapılır?

bkz: Köşeli Tahta Ahşap Nasıl Yuvarlanır?

emirkan

07.09.2021 08:30

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Eylül 2021 09:30
    12

    kısaca cevap vereyim, hayır olmaz. yağ, ahşap içerisine iyice işlemelidir. bu yüzden bir kat örneğin tik yağı uygulanmış olan bir ahşap üzerine farklı türden bir yağ uygulaması yaptığınızda ikinci kat olan yağ ahşap tarafından emilmeyeceği için işlevini yerine getiremeyecektir.

    Not: tik yağını iki kat olarak uygulayabilirsiniz, ilk katı ince attıktan sonra kurutun ve ertesi gün de ikinci katı atın sorun olmayacaktır. ama farklı türlerden ahşap yağları için kendi tecrübelerime dayanarak bu mümkün değil, en azından ahşap o rengi ememiyor. üstteki yağ katmanı akıp gidiyor. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap yağlama işlemi kaç kat uygulanabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.