5.00 / 1 oy

Bel fıtığı ile yoga yapılabilir mi?

Koroja virüsü nedeniyle ev karantinasının ve sokağa çıkma yasaklarının süresi belli olmadığı için kalıcı olarak sürdürebileceğim faydalı bir hobi arayışındayım. Yoga konusunda uzun yıllardır her meraklı olmuşumdur ama yoğunluk ve bel fıtığı rahatsızlığı nedenleriyle başlamaya cesaret etmek bugüne kadar hiç kısmet olmadı. Şimdi akıllı telefon uygulamalarında bile yoga egzersizleri paylaşıldığını görünce başlamaktan zarar gelmez diyerek ilk denemelerimi yapma planları kurmaya başladım. İnternetten kaliteli bir yoga matı siparişi vererek hem felsefi, hem de fiziki olarak yoga deneyimine başlamak istiyorum. Ama sorum şu, hareketlere bakınca mesela ben sırt üstü yatarken iki ayağımı birden kaldıramıyorum çünkü belime çok şiddetli bir ağrı vuruyor. Peki yogada da belime ve sırtıma zararlı olabilecek ve yapmamam gereken hareketler var mıdır? Yoga'da şu hareketler bel fıtığı olanlar için zararlıdır ya da yoga bel fıtığı olanlara hiç uygun değildir gibi bir genelleme yapabilecek ve neler yapabileceğim konusunda tavsiye verebilecek kimse var mı burada?

israfil

22.04.2020 20:18

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 12 Eylül 2021 16:20
    6

    aslında bel fıtığı için geliştirilmiş özel yoga programları bile var, ama önce bel fıtığının travmasının sona ermesi ve fizik tedavi süreci gerekiyor. sonrasında bel fıtığı travmasının tekrarlamaması için her gün bel fıtığı yogası yapmanız faydanıza olur

  • 5 Şubat 2022 19:16
    0

    her pozu yapmanız muhtemelen iyi olmaz ama esneme hareketleri zamanla belinize iyi gelir diye tahmin ediyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bel fıtığı ile yoga yapılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.