5.00 / 1 oy

Evde saksıda sarımsak çimlendirmek ve yetiştirmek

Sarımsak, yetiştirmesi kolay ve her daim lazım olan bir sebze, bu yıl ben de ilk kez evde kendi sarımsağımı ekmeye karar verdim. Organik olduğuna emin olduğum bir miktar sarımsak edindim ve bir kısmını filizleninceye kadar dışarıda bekletmeye, bir kısmını da hiç filizlenmeden doğrudan ekmeye karar verdim. Her ikisi de toprakta filizlendiği için sarımsağı hangi aşamada ekmek istediğinizin bir farkı olmuyor. Sarımsak ekme mevsimi olarak ise sonbahara girdiğimiz bu dönemi seçtim. Şimdi adım adım yaptıklarımı ve yapmayı planladıklarımı anlatarak evde nasıl sarımsaktan sarımsak çimlendirebileceğiniz ve yetiştirebileceğiniz konularında bilgi vermek istiyorum.

- Saksı olarak altı delik bir saksı kullanmanızı tavsiye ederim, böylece dipte biriken sular sarımsak köklerinin çürümesine yol açmamış olur

- Çimlendirmek için organik ve katkısız olduğundan emin olduğunuz sarımsakları filizleninceye kadar bekleyin (doğrudan ekerseniz de yine çıkar)

- Filizlenen sarımsakların yeşil filizlerine zarar vermeden diş diş ayırın

- Eğer bahçeniz varsa sarımsakları doğrudan bahçenize de ekebilirsiniz. Balkonda ya da evinizin içinde saksıda yetiştirmek isterseniz de yine bahçe toprağı ya da çiçek toprağı kullanarak genişçe bir saksıda çok sayıda sarımsağı aynı anda ekebilirsiniz.

- Sarımsakları dikeceğiniz viyol deliklerini kalem gibi sivri bir cisim yardımıyla açın ve filizlenen yerleri yukarıda kalacak şekilde sarımsakları bu deliklere yerleştirin. Derinlik olarak da filizlenen yerler toprağın dışında kalacak derinlikte ekim yapabilirsiniz.

- Sarımsakları sulayarak can sularını verin

- 7-10 gün içinde saksıların üzerinde yeşil filizlerin büyüdüklerini ve gelişmeye başladıklarını göreceksiniz.

Hasat zamanına kadar 3-4 günde bir sulamayı ihmal etmeyin, şimdiden keyifli ekimler diliyorum :)

 

mimoza2727

24.10.2020 18:07

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde saksıda sarımsak çimlendirmek ve yetiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.