5.00 / 1 oy

Mangalda soğan nasıl közlenir?

Soğan, tüm yemeklerin olmazsa olmazları arasındadır ancak özellikle karamelize etkisi ile mangalda közlenerek pişen bir soğandan daha lezzetli bir seçenek de pek yoktur. Soğanı pişirmek, diğer sebze türlerine göre biraz daha kolaydır, ancak yine ne amaçla soğan közlediğinize göre soğanı dilimleme ve pişirme teknikleriniz de değişiklik gösterir.

Hamburgerin içinde kullanmak amacıyla karamelize soğan hazırlayacaksanız, bu konuda yazılmış bir yazının linkini bırakabilirim: Soğan nasıl karamelize edilir?. Benim tercihim de mangalda döküm bir tencere içerisinde parmak kalınlığında kesilmiş soğanları hafif tuz ve yağladıktan sonra bir saat kadar karıştırarak karamelize etmektir.

Eğer amacınız soğanları tüm olarak pişirmek ise, yine başka bir yazar tarafından paylaşılan Mangalda tereyağlı soğan nasıl yapılır? tarifine bakmanızı öneririm. Soğanı kabuğu ile birlikte direkt közün üzerine attığınızda dıştan yanmış gibi olur ama 2 katman altı inanılmaz güzel pişer. Ama bunun için büyük soğanlar tercih etmeniz gerekir.

Arpacık soğanlarını pişirmek için ince bir şiş kullanabilirsiniz ya da kabukları ile birlikte fazla bekletmeyecek şekilde közün üzerine atabilirsiniz. Alternatif olarak ızgara üzerinde de pişirebilirsiniz.

Mangalda garnitür olarak sunacağınız soğanları ise pişirmek için tercih edebileceğiniz en garantili yöntemlerden birisi, soğanları ortadan ikiye kestikten sonra adana kebap şişi gibi yassı şişlere takmak ve arada çevirerek şişte pişirmektir. Ama yassı olmayan şişlerde soğanların şişe denk gelen yerleri, şiş demirinin ısınması neticesinde genişler ve çevirmenizi olanaksız kılar. Bu yüzden ince yassı adana şişleri, mangalda soğan közlemek için en uygun araçlardandır.

 

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Mangalda patlıcan nasıl közlenir?

bkz: Mangalda biber nasıl közlenir?

bkz: Mangalda domates nasıl közlenir?

bkz: Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bostonlu

29.04.2021 14:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda soğan nasıl közlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.