5.00 / 1 oy

Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

Madem kontrfile üzerine bir şeyler yazdık (bkz: Kontrfile ve Dananın Neresinden Çıkar?) ve bolca antrikot güzellemesi yaptık; o zaman antrikot hakkında da bir şeyler yazalım :) Antrikot benim dana etinde en sevdiğim yerlerinden birisidir, çünkü T-Bone yazısında da bahsettiğim gibi (bkz: T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) hayvanın en kassız ve yağlı bölgelerinden birisi sırtıdır ve sırtında da en lezzetli yeri bana göre antrikot adını verdiğimiz bu bölümdür.

Antrikot yağlı, sulu ve yumuşak bir et türü olduğu için kalın olarak dilimlenmeli ve suyunu kaybettirmeden pişirilmelidir. Ancak döküm tavalarda ateşi gösterir göstermez koyup yiyebileceğinizi söyleyen youtube videolarına itibar etmeyin; çiğ et yemiş olursunuz. Ters mühürleme konusunda bir şeyler yazmak istiyordum ama burada benden daha güzel ifade etmişler sanırım (bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?).

Antrikot için de pişirme tarifi paylaşacağım ama yine de şimdiden hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. Antrikot gibi lezzetli bir eti açıkçası parçalamak ya da tencere yemeklerinde kullanmayı düşünmek bence büyük bir hata. Antrikotun lezzetini almak için 2-3 parmak kalınlığında pişirmelisiniz ve ya yukarıda bağlantısını verdiğim şekliyle barbeküde ters mühürleme yaptıktan sonra mühürlemelisiniz; ya da önce etrafını mühürlemeli ve sonrasında da fırında ya da büyükçe bir döküm tavada tavanın altının ateş almadığı bir noktada üzerini kapatarak içini pişirmelisiniz. Sadece dışı mühürlenmiş bir et az pişmiş falan değildir, resmen çiğdir ve antrikot bile olsa çiğ yenmez (Bunu da yazmışlar: Az orta ve çok et pişirme dereceleri kaçtır?).

Son olarak antrikotu dolaptan çıkartır çıkartmak pişirmemelisiniz. Önceden marine edilmiş antrikot eti tavayı görmeden önce oda sıcaklığında yarım saat beklemeli, ondan sonra pişirilmelidir. Ben tuz dışında pek baharat katmayı sevmediğim için çok süslü baharatlarla antrikotun kendi lezzetini bozmamanızı tavsiye ederim, ama isterseniz pişirirken yanında biraz biberiye ile hafif bir aroma ekleyebilirsiniz. Ya da barbekünüzde tütsüleme yapma imkanınız varsa kiraz gibi bir odunla antrikota çok lezzetli bir tütsü aroması ekleyebilirsiniz.

bostonlu

20.10.2020 22:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.