5.00 / 1 oy

Mangalda domates nasıl közlenir?

Mangal, sadece et pişirmek için değildir ve et de yanında uyumlu sebze ve garnitür çeşitleri ile her zaman daha lezzetlidir. Gecenin sonunda yazmayı planladğım mangallık sebzeler arasında da benim için en olmazsa olmaz sebze seçeneklerinden birisi her zaman domatestir.

Mangalda domates közlemek görüntüğü kadar kolay değildir, çünkü gelişigüzel pişirilen domatesler patlarlar ve içlerindeki sıvı da ızgaralara ve ateşe damlayarak hem kendilerini rezil ederler, hem de mangalı batırırlar. Domatesi mangala nasıl keserek nasıl koyacağımız ise, domatesleri ne amaçla közlediğimize göre değişir.

Eğer patlıcan salatası gibi bir salatada közlediğimiz domatesleri kabuğundan soyarak ezip kullanacaksak, o zaman domateslerin sadece pişmesi yeterlidir. Şekil olarak bozulmasının bir önemi yoktur, bu yüzden eğer elimizdeki domatesler yeterince büyük ise bölerek ızgaraya (kabukları ızgaraya basacak şekilde) konabilir ya da küçük domatesler ızgaraya tüm olarak konarak ara ara döndürülebilir.

Ama eğer amacımız etimizin yanında közlenmiş domates yemek ise ve görselliğe de önem veriyorsak, o zaman tercihimiz biraz daha büyük domatesleri ortadan ikiye bölerek şişe dizmek olmalı. Ama kullanacağımız şişler ciğer şişi gibi yuvarlak şişler olursa şişlerin ısınması ile birlikte domatesler şişe takıldıkları yerlerden gevşerler ve şişin etrafında boşa dönerek ters dönüp ateşe akabilirler. Bunun yerine tabuk şiş ya da daha da iyisi adana kebap şişi kullanarak ikiye bölünmüş domatesleri kabuklarından geçip yine kabuklu kısmı ateşe bakacak şeikilde işişte pişirmektir. Başka bir yazar tarafından paylaşılmış olan şu yazıya da bakmanızı öneririm: Mangal Yaparken Hangi Şiş Çeşitleri Ne Amaçla Kullanılmalıdır?.

Not: Şişte domateslerin arkasını közledikten sonra sulu taraflarını da çevirerek biraz pişirmelisiniz, yoksa kebapçılardaki közlenmiş domates tadını alamazsınız ve iç tarafları çiğ kalır. 

 

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Balık Mangalda Nasıl Pişirilir?

bkz: Tavuk Kanat Mangalda Nasıl Pişirilir?

bkz: Kuzu Beyti Sarma Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Fırında Kuzu Şiş Nasıl Yapılır?

bkz: Kuzu Şiş Terbiyesi Nasıl Yapılır?

bkz: Kuzu Şiş Kuzunun Neresinden Yapılır?

bostonlu

29.04.2021 08:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 23 Mart 2022 17:44
    1

    bence en güzeli salkım domatesleri tüm tüm yapmak yerine büyük domatesleri ortadan ikiye ya da dörde bölerek şişe takıp köze değmeden pişirmek

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda domates nasıl közlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.