5.00 / 1 oy

Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

Dana etlerinin özellikleri konusunda hazırladığım yazılara bugün pançeta ile devam etmek istiyorum. Pançeta, dananın midesi ile derisi arasında bulunan ve pek bilinmeyen ince bir ettir. İçinde ve çevresinde kendi yağlı bölgesi ve uzun lifleri olan lezzetli bir ettir ancak yine çok bilinen bir et türü olmadığı için geleneksel kasaplar tarafından pançeta olarak bilinmemektedir.

Pançeta ince bir et olduğu için rosto (bkz: Rosto Nasıl Yapılır? Dana Nuar ile Patates Püreli Rosto Tarifi), asado (bkz: Asado Nedir ve Nasıl Yapılır?) ve incik (bkz: incik nedir ve nereden çıkar?) gibi uzun uzadıya saatlerce pişirmeye gelecek bir et değildir. Bu yüzden üzerindeki ince zar tabakasını pişirmeden önce her iki yüzeyinden de et sıyırma bıçağı gibi kullanımı kolay bir bıçakla almalısınız.

Pançeta, döş (bkz: Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) ya da sırt grubu (bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) etler kadar yumuşak ve yağlı bir et türü değildir, bu yüzden ne şekilde pişirdiğiniz ve tükettiğiniz de alacağınız lezzet için belirleyici unsurlar olacaktır. Eğer kasabınızdan incecik bir şekilde alıp da çevresindeki yağlar ile üzerindeki zarları temizlediyseniz ızgarada bir şans vermenizi tavsiye ederim. Sırt grubu etlere kıyasla daha ucuz da bir et olduğu için denemelere biraz daha müsait olduğunu söyleyebilirim. Pançeta etinin en sık kullanıldığı yemekler ise genelde etli sandviç türü yemeklerdir.

bostonlu

04.01.2021 21:29

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Nisan 2022 09:44
    0

    kasaplarda but eti olarak satılıyor olabilir ya da sote etlerin içine karıştırılıyor olabilir, hiçbir online kasapta böyle bir ürün görmedim çünkü

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.