5.00 / 1 oy

Kaç yumurta günlük protein ihtiyacını karşılar?

Bir yumurtada kaç gram protein vardır? sorusunu yazdığımıza göre artık referans vererek günlük protein ihtiyacımızı kaç yumurta ile giderebileceğimizi teorik olarak hesaplayabiliriz. Teorik diyorum, çünkü tüm protein ihtiyacını yumurtadan karşılamak sağlıklı ve doğru bir beslenme şekli değil.

Günlük protein ihtiyacı kişiden kişiye değişen bir değerdir. Parametrik olarak cinsiyetinize, yaşınıza, spor alışkanlıklarınıza, boyunuza, yaşam tarzınıza, kilonuza, gündelik fiziksel eforunuza, metabolizmanıza vb. bağlı olarak değişir. Ancak yine ortalama olarak değerler verelim ve senaryo bazlı olarak ilerleyelim.

- 33-37 yaşları arasında 170-180 boyları arasında, nadiren spor yapan ve normal kiloda olan bir erkek için günlük tüketmesi gereken ortalama protein miktarı 55-60 gram aralığındadır. Tüm bu protein ihtiyacını sadece yumurta yiyerek almaya çalışması durumunda ortalama olarak her gün 8-9 adet yumurta yemesi gereklidir.

- 33-37 yaşları arasında 65 kg ağırlığında ve 1.70 cm boyunda ve yine az aktif bir spor düzeni olan bir kadın ise günde ortalama 45-50 gram arasında protein tüketmelidir ki bu da sadece yumurtadan sağlanmaya çalışıldığında yaklaşık olarak yaklaşık olarak 7- yumurtaya denk gelmektedir.

Protein diyeti gibi beslenme programlarının adını çok sık duyduğumuz için tüm beslenmemizi protein ve karbonhidrat üzerinden değerlendirmek çok büyük hata olur, eğer kendi diyet programınızı hazırlamak niyetindeyseniz daha fazla araştırma yapmanızı ve faydasından çok zararı olacak beslenme takvimlerinde metabolizmanızın dengesini ve sağlığınızı bozmamanızı tavsiye ederim. Ya da daha da iyisi diyetisyene sizin metabolizmanıza uygun diyetler yazdırmanız her zaman en doğrusu olur.

 

Not: sitede gördüğüm ve yumurta ile ilgili faydalı olduğunu düşündüğüm bazı diğer yazılar:

bkz: Yumurta yıkanmalı mı yıkanmamalı mı?

bkz: Mavi yumurta nedir ve faydaları nelerdir?

bkz: Neden yumurtalar yumurta şeklindedir?

bkz: Yumurtaların üzerinde yazan yt ne anlama gelmektedir?

apsn

19.12.2020 01:33

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kaç yumurta günlük protein ihtiyacını karşılar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.