5.00 / 1 oy

Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

Güngörmez, dananın döş bölgesinde antrikot (bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) ile kol/kürek arasından çıkan ve oldukça da yağlı ve yumuşak bir ettir. Adını ise muhtemelen koltuk altında kalmasından ve gün yüzü görmüyor olmasından almış bir ettir. Brisket de yakın bölgelerden çıkar ancak brisket ile döş ya da brisket ile güngörmez aynı etler değillerdir. Güngörmezin olduğu bölgede çalışan ya da yük taşıyan bir kas grubu olmadığı için güngörmez, döş bölgesindeki en lezzetli, sulu ve yumuşak etlerden birisidir. Yağ dağılımı açısından döş bölesinden çıkacak en mermerimsi etlerden birisidir ve bir de dinlendirilmiş güngörmez olursa özellikle ızgarada lezzetine inanamazsınız. Dana yemeyenler için de kuzudaki karşılığı (tam olarak olmasa da) yumuşaklığı ve lezzeti açısından küşleme (bkz: Küşleme Nedir ve Kuzunun Neresinden Çıkar?) olabilir.

Güngörmez pişirmek için eğer ızgara yapma imkanınız yoksa da fırında da tencerede de pişirseniz yine en yumuşak ve kassız etlerden birisi olduğu için birçok et grubundan daha lezzetli bir sonuç almanız oldukça mümkün. But grubu etleri ile (bkz: Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir? gibi) uzun pişirmeler sonunda yumuşatarak sonuç alırken güngörmez gibi etlerle çok daha kolay ve az pişirmelerle ve az baharat kullanımıyla mükemmel lezzetli et yemekleri hazırlayabilirsiniz. Ama but grubu etleri ile döş ya da sırt grubu etleri (bkz: Porterhouse Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır? ve Dallas Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?) arasında da elbette ciddi bir fiyat farkı olduğu için but almayın döş alın diyecek halim de yok. Her bir et türünün farklı durumlarda farklı yemeklerde daha iyi gittiğini ve bu sebeple et türlerine hakim olmanın büyük bir faydası olduğunu düşünüyorum.

Bir danadan ortalama olarak 2 kg kadar güngörmez çıkar, güngörmez fiyatları ise ben bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle kasaptan kasaba değişiklik gösterse de ortalama 90-120 TL aralığında değişiyor. Sırt grubu etlerine alternatif olarak lezzetli bir dana eti arıyorsanız ve daha önce güngörmez yemediyseniz mutlaka denemenizi öneriyorum.

bostonlu

03.01.2021 13:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.