5.00 / 1 oy

Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

Sokum, dananın but kısmından çıkan 5 et türünden birisidir ve but grubu etler arasında da en yumuşak olan ettir. Dananın but etlerinin üst kısmında yer aldığı için kontrfilenin devamıdır ve etin yağlanma derecesine bağlı olarak ızgara ya da kavurma olarak pişirilebilir. Aynı zamanda kıyma eti olarak da çektirilebilir.

Diğer but grubu etler için bkz: 

bkz: Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Kontrnuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Kasaplarda dana sokum olarak ayrıca satılırlar, tranç ile çok farklı karakterlere sahip oldukları için zaten birlikte satılmaları ya da aynı tarifte kullanılmaları da mantıklı değildir.  Ama bazı online marketlerde dana sokum tranç diye satıldığını da gördüğüm için sokum yerine tranç alırsanız sokum ile hazırlayabileceğiniz bir yemeği tranç ile hazırlayamama riskiniz var. Bu yüzden tavsiyem her zaman kasabınızdan ve mümkünse de eti görerek almanız yönünde.

Sokum, but grubu etleri arasındaki en yumuşak et olsa da tüm danayı düşündüğümüzde özellikle steak türü etler ile kıyaslarsak ilk tercih edilen etlerden birisi değil. Daha yumuşak dana eti türleri arayanlar için döş bölgesinden Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar? ya da sırt bölgesinden çıkan Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar? gibi etleri önerebilirim.

bostonlu

03.01.2021 17:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.