5.00 / 1 oy

Mangalda biber nasıl közlenir?

Mangalda domateslerden sonra en olmazsa olmaz sebze garnitürü benim için biberdir. Ama hangi biberi ne amaçla mangalda közlediğimize göre nasıl pişirmemiz gerektiği de değişiklik gösterir.

Közlenmiş domateste olduğu gibi eğer amacımız közlenmiş patlıcan salatası gibi bir közlenmiş sebze garnitürü salatası hazırlamak ise közleyeceğimiz biberler nasıl olsa kesileceği için şekil olarak çok muntazam olmak zorunda değiller, ama yine de fazla pişen biberlerin eti kalmayacağı için kararında pişirmek lazım.

Kıl biberler, benim mangalda en sevdiğim biber çeşitidir. Güzel közlendikten sonra ağıza tek atımlık olarak her lokmanın yanına yakışırlar. Acı sevenler acı, tatlı sevenler ise tatlı kıl biberi mangallarından eksik etmemeliler, ama hem tatlı hem de acı kıl biber sevenlerin karışık olduğu masalarda acı ile tatlı kıl biberlerin karışmaması birbirlerinden ayrı yerlerde pişirilmesi adettendir. Kıl biberler zaten çok ince oldukları için çok kısa sürede pişerler, bu yüzden patlıcan, soğan ve domates gibi sebzelerden sonra ızgaraya dizmekte fayda vardır. Ayrıca ızgaradan kayarak ateşe düşmeyi de çok sevdikleri için uzgara demirlerinin tersi yönünde dizilmelidirler.

Kapya biberler daha etlidir ve kalın bir gövdeye sahiptir, dolayısıyla da daha uzun sürede pişerler. Ben kapya biberleri tercihen ya direkt közün üzerinde, ya da yassı bir şişe takarak (çevirirken oynamamaları için) pişirmeyi tercih ediyorum. Patlıcanlardan sonra domatesler ile birlikte ateşe atarsanız aşağı yukarı eş zamanda közlenmiş olurlar.

Sivri biber ise biraz daha büyük boylu seçilirse, yine adana kebap şişi gibi yassı şişlere baş taraflarından takılarak kolayca çevrilerek pişirilebilirler.

Dolmalık biber közlemeyi de denediysem de açıkçası hiç keyif alamadığım için tercih etmediğim bir biber seçeneği, ama farklı deneyimler için yine közlemeyi deneyebilirsiniz.

 

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Mangalda domates nasıl közlenir?

bkz: Pirzola tavada nasıl pişirilir?

bkz: Pirzola mangalda nasıl pişirilir?

bkz: Köfte tavada nasıl pişirilir?

bkz: Picanha (Pikanya) Nedir ve Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

bkz: Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bostonlu

29.04.2021 10:13

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda biber nasıl közlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.