5.00 / 1 oy

Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Tranç, dananın but kısmındaki 5 et türünden birisidir. Nuar (bkz: Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?) ve kontrnuar (bkz: Kontrnuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?) bölgelerinin üst kısmındadır. Yine benzer şekilde yapı olarak da yağsız ve kuru bir ettir. Bonfile türü (bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) etlerle kıyaslandığında çok daha hesaplı olduğu için özellikle sulu tencere yemeklerinde ve kasapların yaptıkları fermante üretimlerde sık kullanılırlar.

Yağsız olmasından dolayı diyet yapan kişiler yağsız kıyma olarak tranç etini tercih edebilirler, sertlik olarak nuar ve kontrnuara göre yine biraz daha yumuşak olduğu söylenebilir ama yine de kas dokularının yoğunlukta olduğu bir bölge olmasından dolayı bir miktar serttir.

Rosto türü yemeklerde nuar kullanmanın mantıklı bir seçim olduğundan bahsetmiştim (bkz: Rosto Nasıl Yapılır? Dana Nuar ile Patates Püreli Rosto Tarifi), ben tranç etini evde yağlı yemek yemeyen aile büyüklerimiz olduğu zaman 4-5 saat tencerede gerdan ve incik (bkz: incik nedir ve nereden çıkar?) gibi etlerle birlikte pişirerek hazırlamayı tercih ediyorum. Uzun pişen etler hem yumuşamış oluyorlar, hem de piştikten sonra uygun bir baharatlama ile potansiyellerinin zirvesine çıkmış oluyorlar.

Denememiş olmakla birlikte tranç ile en sık hazırlanan et yemeklerinden birisinin de tas kebabı olduğunu söyleyebilirim.

bostonlu

01.01.2021 19:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 18 Ocak 2022 06:32
    0

    tranç yerine sokum eti kullanmayı tercih ederim. hesaplı olması açısından aşağı yukarı aynı fiyatta olan etler ama sokum eti daha yumuşak bir et bence, bu sebepten daha kolay pişirilebilir ve yeme zevki de daha fazla olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.