5.00 / 1 oy

Makarnaların birbirine yapışması nasın önlenir?

Makarna çok enteresan bir yemek, sadece hamur olduğu için çok ucuza satın alabileceğiniz ve doyurma özelliğinin fazla olması sebebiyle karnınızı tıka basa doyurabileceğiniz bir yemek, zaten makarna denince hemen akla öğrenci evlerinin gelmesi de boşuna değil. Ama ben makarnayı hep farklı bir gerekçeden ötürü ilginç bulmuşumdur. Makarna, güzel hazırlandığında çok lezzetli olabilen ve her türlü yancı ile (et, sebze, baharat, sos vb.) birlikte çok uyumlu arkadaşlık yapabilen bir yemek. Ama aynı zamanda makarna kötü yapıldığında öğrenci de olsanız çok aç da olsanız yemesi çok zor ve lezzetsiz olabiliyor. Bu yazıda bu lezzet faktörlerinden birisinden bahsetmek istiyorum, makarnaların birbirine yapışma sorunu ve çözümleri.

Makarna pişirmesi çok kolay bir yemek olarak bilinse de bu, hiç ilgi göstermemeniz ve olduğu gibi kaynar suya atarak makarnayı kendi haline bırakabileceğiniz anlamına gelmez. Makarnayı kettle ya da tencere içinde kaynamış su içine ekledikten sonra suyun kaynama derecesini yükseltmek için biraz tuz konur, yapışmasını engellemek için de biraz yağ damlatılır. Ancak al dente (az pişmiş) ya da yumuşak pişmiş bir makarnanın birbirine yapışmadan pişmesinin asıl sırrı, makarnayı karıştırmaktır. Zaten ortalama 10 dakikada pişen bir yemek olduğu için makarnaların birbirlerine ve tencereye yapışmaması için iki dakiakda bir tahta bir kaşıkla karıştırmanız yeterlidir.

Eğer makarnayı süzer süzmez servis etmiyor ve tencereye tekrar ekliyorsanız makarnaların birbirlerine ya da tencereye yapıştıkları bir risk de bu süreçte meydaha geliyor. Ben makarnaların yapışması sorununu engellemek için önce tencereye biraz yağ ekleyerek çeviriyiyorum, sonra da makarnaları tencereye eklemeden önce soğuk suya tutuyorum ve süzdükten sonra tencereye ekliyorum. Tencerede son kez çevirdiğim makarnaları da sürekli olarak karıştırıyorum ve böylece tencereye ya da birbirlerine yapışmalarının önüne geçmiş oluyorum.

Editör editi: benzer yazılar için aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz.

bkz: Kalın ip gibi olan makarna çeşitinin adı nedir?

bkz: Mükemmel makarna yapmanın sırrı nedir?

bkz: Yemeklerde şarap yerine ne kullanılabilir?

bkz: Filizlenmiş patates yemek tehlikeli midir?

bkz: Sriracha Sos Nedir ve Hangi Yemeklerle Birlikte Kullanılır?

bkz: Açık Havada Yemek Yerken Gelen Arıları Kovmanın Yolları

djm hayran

12.03.2021 09:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Makarnaların birbirine yapışması nasın önlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.