5.00 / 1 oy

Yemeklerde şarap yerine ne kullanılabilir?

Özellikle risotto ya da lazanya yaparken pirincin ya da kıymanın üzerine şarap dökmenin, yemeğin lezzetine inanılmaz olumlu bir etkisi oluyor. Ancak bu etki, şarabın lezzetli ya da kaliteli olmasından kaynaklanmıyor. Bildiğiniz gibi şarap, içine konan üzüm gibi meyvelerin fermante edilmesi ile hazırlanan bir içecek ve havasını da kontrol edemezseniz şarap yerine sirke olmuş oluyor. Zaten yemeklere lezzet veren unsur da şarap değil, asitli bir bileşen kullanıyor olmanızdır. Benzer şekilde et marine ederken de bu bilgiyi kullanabilirsiniz.

Eğer alkol kullanmıyorsanız, evinizde şarap yoksa ya da alkol kullanmayan bir misafiriniz varsa ve yine de pişirdiğiniz yemek içinde şarap kullanmanız öneriliyor ise (yemek tarifiniz ya da izlediğiniz youtube videosu bu şekilde bilgi veriyor olabilir) yemeğinizin içine şarap yerine üzüm sirkesi (kırmızı şarap koymak yerine) de ya da elma sirkesi de (beyaz şarap yerine) koyabilirsiniz. Her ikisi de asitli sıvılar oldukları için yemeğe olan yumuşatıcı ve tatlandırıcı etkileri de benzer düzeyde olacaktır. Ama şarap ile sirke içindeki asit oranı aynı olmadığı için şarap ile sirkeyi aynı ölçekte kullanmamalısınız. Bunun yerine tarifte şarap olarak size verilen ölçünün yarısı olacak şekilde sirke kullanabilirsiniz. Örneğin bir su bardağı şarap yerine yarım su bardağı kadar tercih ettiğiniz sirkeden yemeğinize koyabilirsiniz.

Editör editi: benzer konu başlıkları için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

bkz: Beyaz Sirke Nedir ve Ne İşe Yarar?

bkz: Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

bkz: Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

bkz: Pirinç Sirkesi Yerine Ne Kullanabilirim?

bkz: Şarap Mantarı Neyden ve Nasıl Üretilir?

bkz: Sıcak Şarap Tarifi (Adım Adım ve Resimli)

bkz: Tirbüşon Olmadan Şarap Nasıl Açılır?

speed

09.03.2021 16:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yemeklerde şarap yerine ne kullanılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.