5.00 / 1 oy

Sriracha Sos Nedir ve Hangi Yemeklerle Birlikte Kullanılır?

Yemek yemeyi çok seven ama yapma konusunda ise pek ilgisi olmayan birisiyim. Ama yeni lezzetler denemeyi de çok sevdiğim için ve dışarıda da pandemiden dolayı uzun zamandan beri restoranlara gitmemeye çalıştığım için artık dışarıda yediğim şeyleri daha bilinçli olarak yemeye, içinden sevdiğim tatları öğrenmeye ve eve satın alarak evde hazırlanan yemeklerde de uygulamaya çalışıyorum. Bu sosun adını not edin, henüz pek bilinmiyor ama 2-3 yıl içinde çok popüler olacak: sriracha sosu.

Elbette bu sosu yıllardan beri mutfağından eksik etmeyen insanlar da vardır, yeni bir ürün değil sonuçta. Sarımsak ve hafif acı biber aromalı ve uzakdoğu kökenli bir sos. Tabasco'yu andırıyor ama tabasko ile aralarında sirke ve sarımsak farkı var, sonuç olarak ise tabasco sosunu çok sevmeyen birisi olan beni kendine bağımlı etti diyebilirim. Önceleri mayonez ile karıştırarak hanburger köftesinde ve tavukta severek kullanıyordum ama eve taneli hardal da alınca (bkz: Taneli Hardal Ne İle Güzel Gider?) metin-ali-feyyaz gibi oldular diyebilirim. Sırf bu sosları birlikte kullanabilmek için hamburger yapıyorum evde ve cheddar peyniri ve karamelize soğanı da olunca tok gelen misafir 2 tane yiyemeden masadan kalkamıyor.

Böyle bir lezzet varken benim gibi geç haberdar olan arkadaşlara bilgi vermek ve denemelerini tavsiye etmek amacıyla ilk kez bugün sitede soru açıyorum. Katılıma göre başka sorular da açabilirim ve geri kalmış olsa bile kendi keşiflerimi paylaşabilirim :)

remzi

13.11.2020 15:34

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 2 Ekim 2021 08:13
    0

    ete çok yakışıyor ama kıyma türü etlerle burger hazırlarken daha da güzel. biftek türü etlere lezzetli bir acı eklemek isterseniz de güzel bir sos. henüz yaygınlaşmadığı için bilinmiyor ama üç vakte kadar bütün burgercilerde masalara konmasını bekliyorum ve sonra herkesin dolabında da yer edecektir.

  • 9 Haziran 2022 08:32

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sriracha Sos Nedir ve Hangi Yemeklerle Birlikte Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.