5.00 / 1 oy

Filizlenmiş patates yemek tehlikeli midir?

Bugün bir doktor arkadaşımdan öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak istedim ve bu amaçla da bu yazıyı hazırlamak istedim. Yıllardan beri soğan ve patates nasıl olsa bozulmaz diye aldığımda bolca alan ve lazım oldukça kullanan birisi olarak bu alışkanlıklarımı da değiştirmem gerekecek. Soğanlar için de bir ara yazı hazırlarım ancak patateste olan tehlike soğanlarda olmadığı için doğrudan patateslere geçmek istiyorum.

Patatesler filizlendiğinde düzensiz olarak üzerinde beyaz ve şekilsiz cisimler belirmeye başlıyor. Ben evdeki patateslerde bu oluşumlar başladığında hiç umursayan birisi olmadığım için bıçakla bu filizleri temizler ve sonrasında da kabuklarını soyarak kullanım şeklime göre dilimlerdim. Ancak patateste filizlenmenin farklı aşamaları varmış ve bu beyaz noktalar da filizlenmeye başlamanın ilk aşamalarındanmış. Tüm yiyeceklerde olduğu gibi patateslerde de topraktan çıkartıldıktan sonra iç kısımda çeşitli oluşumlar olmaya başlıyor ancak bu oluşumlar belli bir düzeye ulaşıncaya kadar insana zarar verecek boyutta değiller. Ancak filizlenme aşamasına gelindiğinde artık yavaş yavaş risk başlıyor ve zaten bu sürecin devamı da filizlerin yeşile dönmesi, patatesin renginin koyulaşması ve yumuşayarak çürümesi ve son olarak da iğrenç bir koku yayması şeklinde devam ediyor.

Açıkçası patatesinizin bu sürecin hangi aşamasında olduğundan kesin olarak emin olabilmenizin bir yolu yok. Eğer mümkünse filizlenmeye başlamış bir patatesi hiç yememek en iyi seçim. Ancak bazen filizlenmeler daha biz manavda patates seçerken bile başlamış olabiliyor ve filizlenmemiş patates bulabilmek mümkün olamayabiliyor. Ya da evinize aldığınız patates bir iki gün içinde hemen filiz vermeye başlayabiliyor. Bu gibi durumlarda patatesi yemeyi tercih etseniz bile vücudunuzun vereceği reaksiyonları takip etmeniz ve baş ağrısı, mide bulantısı ya da ateş gibi durumlarda hemen hekime başvurmanız gerekiyor.

Sonuç olarak patates tüketirken daha bilinçli olmakta büyük fayda olduğunu öğrenmiş oldum. Kendi adıma aklıma evde birkaç derince saksı içinde patates ekmek ve yetiştirmek de geldi. Böylece her patatesli yemek yapacağım zaman taze taze toprağın altından alır ve lazım olduğu kadar hazırlarım. Ayrıca patates yetiştirmek de çok zahmetsiz ve pratik bir olay olduğu için evde yapması oldukça pratik gibi görünüyor.

Editör editi: Benzer konular hakkında açılan bazı diğer başlıklar:

bkz: Patatesleri neden pişirmeden önce suda bekletmek gerekir?

bkz: Efsane Patates Kızartması Yapmak İçin Tarifler ve İpuçları

bkz: Evde Patates Püresi Yapma Tarifi

bkz: Patatesli Yumurtanın Lezzetini 5'e Katlamak İsteyenlere

bkz: Patates toprağa nasıl ekilir?

bkz: Hasselback Patates Fırında Nasıl Yapılır?

bkz: Rosto Nasıl Yapılır? Dana Nuar ile Patates Püreli Rosto Tarifi

lews

09.03.2021 13:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Filizlenmiş patates yemek tehlikeli midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.