5.00 / 1 oy

Havşa nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Havşa ucu, matkap ucu setlerinde yer alan ve ne olduğu pek bilinmediği için kullanımı çok yaygın olmayan bir uç. Ahşaplarda havşa ucunu kullanarak yapabileceğiniz işlem ise, başı dışarıda kalan vidaları içeri gömebilmek için önceden konik delikler açmak ve sonradan bu konik deliklerin içerisine vidalama yaparak vidaların tamamen ahşap içine gömülerek dışarıdan görünmemesini ve çıkıntılık yapmamasını sağlamaktır. İstenirse havşalanmış deliklerin içine atılan vidaların üzerine ahşap macunu sürülerek vidaların tamamen gizlenmesi de sağlanabilir.

Eğer vidalama yapmak için kullanacağınız vida kısa kalıyorsa yine havşalama işlemi ile kısa vidanın iki cismi birleştirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin 4 cm'lik bir ahşap var ve bunu arka plandaki başka bir ahşaba tutturmak istiyorsunuz ve elinizde de 3 cm'lik bir vida var. Bunun için ahşabın ilk 2 cm'sini daha büyük bir matkap ucu ya da havşa ucu ile deldikten sonra vida atabilir ve böylece 3 cm'lik vidanızın 2 cm'inin ilk ahşapta, 1 cm'sinin de arkadaki ahşaba girmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Borulara havşa açma işlemi ise yapılacak bağlantılarda iki cismin birbirine girebilmesi ve diş kapabilmesi amacıyla yapılmaıtadır.

Daha önce paylaştığım bazu yazılar için:

bkz: Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

bkz: Stanley STXH2000 Sıcak Hava Tabancası İncelemesi

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: Akıllı Vida Nedir?

bkz: Kullanılan Vernik Fırçası Nasıl Korunur ve Temizlenir?

bkz: VONROC Raspalama Makinesi İçin Uyumlu Başlık

vuuno

27.03.2021 19:42

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Havşa nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.