5.00 / 1 oy

Matkap ile freze işlemi yapılabilir mi?

Hobi olarak yaptığım amatör ahşap uğraşlarımın bir parçası olarak bir ahşabın ortasına freze deliği açmam gerekiyor, freze makinelerine bakarken freze uçlarını gördüm. Evde Bosch marka profestonel seri bir matkap var, matkap uçları serilerinde de freze uçlarının olduğunu görünce merak ettim, acaba matkap ucu olarak freze ucu bağlayınca freze tarzı kesim yapılabilir mi? kaliteli bir katkap olduktan sonra, seçilecek freze ucu da kaliteli ve yine aynı markanın uyumlu bir ürünü olursa bunun mümkün olduğunu düşünüyorum ben.

İlk sorumun mümkün olduğu varsayımına dayanarak matkap ile freze yaptığımı farzediyorum. Freze makinesinde freze olacak ahşap bir kılavuz üzerinden freze makinesinin altına getirilir ve freze deliği açılacak olan alan bu kılavuz yardımıyla delinmiş olur. Freze makinesi üstten alta sadece Z ekseninin dik hareketi ile indiği için herhangi bir hata payı da olmamış olur. Peki freze makinesi sabitlenmesi amacıyla hazırlanmış bir düzenek tasarımına sahipken ben matkap için nasıl böyle bir düzenek kurabilirim? Aklıma iki adet yok geliyor ama bu tezgahı nasıl hazırlayabileceğim konusunda da şimdilik hiçbir fikrim yok. Birinci çözüm, tezgahın alt kısmına bir raf ekleyerek freze ucu bağlı matkabı yukarı bakacak şekilde bu rafa tamamen sabitlemek, tezgahın üstündeki rafta da bu freze başlığı kadar bir delik açarak tabandan freze olacak bir tezgah elde etmek. Bu tasarımda problem, yüksekliğin gerektiğinde değiştirmeye müsait olmaması. İkinci tasarım çözümüm ise tabana sabit dik bir parçaya bağlı olacak şekilde matkabı baş aşağı sabitlemek ve altına getirdiğim ahşabı iterek kesmek, bir nevi freze tezgahı simülasyonunu matkap ile kurmak yani. Konuyla ilgili arkadaşlar varsa fikirlerini dinlemek isterim, teşekkürler.

vuuno

31.05.2020 16:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 14 Mayıs 2022 21:00
    0

    instagram videolarında özellikle hintli hobicilerin çok ilginç ve kendilerinin yaptıkları belli olan el aletleri yaptıklarını görüyorum ama bizim e-ticaret sitelerinde bu ek aparatları bulabilmek mümkün müdür bilemiyorum. alibaba ya da ebay gibi sitelerden bakmanız bulma olasılığınızı artırabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Matkap ile freze işlemi yapılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.