5.00 / 1 oy

Ahşap Dolgu Macunu Boyanabilir mi?

İnternetten biraz ahşap sipariş vererek kendimce birleştirerek amatör işi bir tabure yaptım kendime. Vidaları göstermemek için ve aralarda kalan boşlukları gizlemek için de ahşap tamir macunu (ahşap dolgu macunu) satın aldım ahşap ile aynı renkre (çam rengi) ahşap macunu aldum ve vuuno nick'li yazar arkadaşın da bahsettiği gibi uygulamasını yaptım. (bkz: Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?)

Ahşap dolgu macununu uygulaması çok kolay, zaten kutusu 5 TL gibi bir fiyata satılıyor, evinden çıkmaya üşenenler için ahşap tutkalı ile küçük ahşap talaşlarını birleştirerek de oluşturabilirler. Ama ahşap türüne uygun tüm renklerde zaten kolaylıkla bulunabildiği için ben de yapı marketten 5 tane satın aldım, bir tanesinin çok az bir kısmı ile taburedeki tüm delikleri kapattım ve vidaların üzerlerindeki delikleri örttüm. Ama benim hoşuma gitmeyen şey, ahşap dolgu macunu kuruduktan sonra rengi birazcık koyulaşıyor ve ahşabın renginden farklı bir renge dönüşüyor. Üzerine doğrudan vernik atınca da rengi iyice patlıyor ve yama olduğu çok belli oluyor.

Bu ürünü evideki ahşap çerçevelerin de aşınan kısımlarında tamirat amacıyla kullanmayı düşünüyorum ama boyamadan vernik atınca rengi hiç hoşuma gitmediği için ahşapla birlikte ayno renkte boyamayı ya da renkli bir vernik kullanmayı düşünüyorum bu sefer. Sormak istediğim soru ise ahşap dolgu macunu boyanabilir mi yoksa boyanmasını engelleyen bir özelliği var mıdır? Boyanınca üzerindeki boyayı tutar mı ya da dayanıklılık özelliğini yitirir mi?

kc1135

08.10.2020 12:18

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Mart 2022 10:49
    0

    boyanır ama dokusu gereği ahşap gibi olmayacağı için izini ve yerini hep belli eder. çok iyi sıfırlayacak şekilde zımpara yapmazsanız zaten çok sırıtır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap Dolgu Macunu Boyanabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.