5.00 / 1 oy

Dereotu tohumu nasıl dikilir?

Dereotu, mutfaktaki kullanım alanları açısından yine en sık tercih edilen ve tohum olarak ekiminden yenebilir hale gelmesi yaklaşık 40 gün süren mucizevi bir yeşillik. İnternetten dereotu tohumlarınızı da yine çok hesaplı olarak satın alabilir ve pazardan satın alabileceğiniz dereotlarından hem daha ucuza, hem de daha kokulu ve taze olarak kendi evinizde saksı içinde yetiştirebilirsiniz.

Dereotu da üzmeden tohumdan kolayca filizlenen yeşilliklerden birisi ancak yetiştirirken kullanacağınız saksı, toprak ve sulama sıklığınız dereotu için de yine çok önemli. Yiyeceğiniz yeşilliklerin olduğu saksılarda zaten hiçbir zaman kimyasal gübre kullanmamalısınız, tavsiyem ise 10 kg'ı ortalama 80 TL civarında satın alınabilen solucan gübrelerini kullanmanız. Saksı tercihi olarak da çok derin olmayan yassı saksılar ve elenmiş, geçirgen ve yumuşak toprakları tercih etmeniz yönünde olur.

Dereotu tohumlarınızı da yine nemli toprağın üzerine hafif sıklıkta serptikten sonra üzerlerine ince bir katman toprak atarak tektar sulamanız şeklinde olması yeterlidir. Dereotlarınız birkaç gün sonra kendilerini yeşil yeşil gösterecek, ama bildiğimiz dereotu formuna dönüşmeleri yaklaşık 20 gün kadar sonra olacaktır. Bu süreçte acaba yanlış tohum mu ektim diye düşünerek çıkan filizleri sökmeyin.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Tere tohumu nasıl dikilir?

bkz: Nane tohumu nasıl dikilir?

bkz: Roka tohumu nasıl dikilir?

bkz: Maydanoz tohumu nasıl dikilir?

bkz: Fesleğen (reyhan) tohumu nasıl dikilir?

bkz: Saksı çiçeklerinin sinek yapmasını engellemek

filiz nahya

14.05.2021 14:55

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dereotu tohumu nasıl dikilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.