5.00 / 1 oy

Kavela (Ahşap Dübel) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sert ağaçlardan elde edilen silindir biçimindeki tahta parçalarına kavela adı verilir. Kavela (ahşap dübel de denir), yapı marketlerden satın alınabileceği gibi evinizdeki ince ahşap çıtaları ıskarpela, markap ve zımpara yardımıyla evde de istenen kalınlıklarda hazırlanabilir.

kavela

Kavelaların kullanım şekli, en yaygın şekliyle bağlantı parçası olarak iki tahtanın arasına konarak gerçekleşmektedir. Bu sayede vidaları gizlemek ve ahşap tutkalı ile de güçlendirilmiş bir şekilde gayet güçlü ahşap birleştirme işlemleri mümkün olabilmektedir. İstenen açılarla ahşap, mdf vb parçalar birbirine bu şekilde bağlanabilir.

Kavela kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, kavelanın çapı ve ahşapta açılan deliklerin derinliğidir. Örneğin kavelanın çapı 10 mm ise ahşaplarda açılan deliklerin çapı da 10'ar mm olmalıdır. Ahşaplarda açılan deliklerin derinliği ise, kavelanın uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır ki bu sayede her iki ahşap içine de kavelanın yarısı girsin. Kavelayı koymadan önce ahşap tutkalı dökmek ve sonra biraz yerleştirdikten sonra kırmamaya özen göstererek dikkatlive çekiç ile çakarak oturtmak gerekir. Kavelanın taşıyacağı yüke göre sayısı belirlenmeli ve çok büyük mobilyalarda sayıca daha fazla kullanılmalıdır.

vuuno

04.09.2020 09:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kavela (Ahşap Dübel) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.