5.00 / 1 oy

Yumurta Dolapta Bozulmadan Kaç Gün Durur?

Yumurta, her öğün yiyebileceğiniz ve hem lezzetli hem de besleyici olması açısından mükemmel bir gıdadır. Ama yumurtanın uygun şartlarda yenmesi gerektiği konusunda da sürekli takipte olmak gerekiyor. Yumurta tüketimi konusunda sitede de çok sayıda faydalu yazı paylaşılmış, ama yumurtanın dolapta bozulmadan en fazla kaç gün durabileceği konusunda bir yazı görmediğim için bu yazıyı da ben hazırlamak istedim.

bkz: Yumurta Zehirlenmesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

bkz: Bir yumurtada kaç gram protein vardır?

bkz: Kaç yumurta günlük protein ihtiyacını karşılar?

bkz: Yumurta yıkanmalı mı yıkanmamalı mı?

Yumurtalar, buzdolabında üretim tarihlerinden itibaren en fazla 4 hafta kadar dayanabilirler, yumurtanın hangi tarihte üretildiği bilgisine ise üzerlerinde yazan YT tarihinden kontrol edebilirsiniz (bkz: Yumurtaların üzerinde yazan yt ne anlama gelmektedir?).

İnternette yumurtaların buzdolabında 6 haftaya kadar dayanabileceğini söyleyen kaynaklar da var ama bozulma işlemi bildiğiniz gibi beyazdan siyaha geçmek gibi anlık bir olay değil ve gri alanların da olması gibi yavaş yavaş evreler halinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla 6 haftalık yumurtayı yiyen ve bir rahatsızlık hissetmeyen birisi çıkıp da yumurta 6 hafta da dayanabilir diyebilir ama ben en sağlıklı ve güvenli olan gün sayısı sınırını paylaşmayı daha uygun gördüm. Özellikle dışarıda bir süre saklanmış olan köy yumurtası ve organik yumurtalarda bu gün süresi tedbiren çok daha kısa tutulmalıdır. Köy yerinde dünkü yumurtayı bugün yemek sorun olmaz ama haftalarca dışarıda beklemiş yumurtanın içinde bozulmalar başlamış olacağı için yumurta üretimi konusunda üretiminden itibaren soğuk zinciri koruduğunu bildiğiniz üreticileri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Eve gelen yumurtanın üretim evrelerinden ve geçmiş saklanma koşullarından emin değilseniz yumurta batma testi yapabilirsiniz. Taze yumurta tuzlu suda her zaman dibe batacaktır.

yagmurhuzun

06.01.2021 09:09

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 7 Ocak 2021 09:34
  12

  Ertesi gün eklediğim yazı için bkz: Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

 • 16 Mart 2022 00:49
  2

  benim anlamadığım yumurta kolay bozulabilen ve zehirleme potansiyeli olan bir yiyecekken neden köy yumurtası olarak satılan yumurtalar ısrarla oda sıcaklığında bekletiliyor ve mağazalarda bu şekilde duruyorlar?

 • 4 Mayıs 2022 08:50
  0

  yumurta zehirlenmesi çok rahatsız bir durum, mayonez gibi içinde yumurta içeren gıdaları bu yüzden hiç riske atmadan son kullanma tarihi gelir gelmez atmak ve süreç boyunca da soğuk ortamda muhafaza ettiğimize emin olmak çok önemli

 • 5 Mayıs 2022 10:18
  0

  mayonez konusunda benim kafam çok karışık çünkü marketten satın alırken de soğuk ortamda değil oda sıcaklığındaki raftan alıp eve götürüyoruz. soğuk tutulması elzem olan bir ürün oda sıcaklığında satılabiliyorsa ya soğuk tutmaya gerek olmamalı ya da ürünlerin raf ömrü daha satılmadan kısalmış oluyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yumurta Dolapta Bozulmadan Kaç Gün Durur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.