5.00 / 1 oy

Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dün Yumurta Dolapta Bozulmadan Kaç Gün Durur? yazısında kısaca bahsetmiştim ama bu konuda ayrıca bir yazı hazırlamak daha doğru geldi ve bir yumurtanın bozulup bozulmadığını kontrol edebilmek için su testinin nasıl yapılabileceğini anlatmak istedim. Yumurtanın bozulması durumunda ortaya çıkabilecek zehirlenme risklerini düşünerek tereddütte kaldığınız durumlarda bu kolay uygulanabilir ve maliyetsiz yumurta testini yapmanızı tavsiye ederek gerekli malzemelere geçelim: derin bir bardak ya da kavanoz ve su. Ben içine tuz da koymak gerekir diye biliyordum ama internetteki yumurta bozulma testlerine göz atınca suya tuz eklemeden de bu testin gayet işlevsel bir şekilde yapılabildiğini gördüm.

Testi yapmak için derince bir bardağa ya da kavanoza su ekleyin ve içine bozuk olup olmadığını test etmek istediğiniz yumurtayı bırakın. Eğer yumurta taze ise tamamen suya batacaktır. Eğer yumurta bozulduysa suyun yüzeyinde kalacaktır. Eğer yumurta bozulmaya başladıysa da yere batıp kısmen bir kısmı suda asılı kalacaktır. Benim tavsiyem ise sadece suya tamamen batan ve tüm yüzeyleri su içindeki zemine deyen yumurtaları yemeniz ve diğer yumurtaları tüketmeden atmanız. Yumurtanın son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile size ulaşıncaya kadar bir sebepten dışarıda kalmış olabilir ve bozulmaya başlamış olabilir.

Bu uygulaması kolay testin sağladığı bir diğer kolaylık ise, farklı tarihlerde alınıp da budolabı içinde birbirine karışmış olan yumurtaların hangilerinin taze ve hangilerinin bayat olduğunu ayırt edebilmektir.

yagmurhuzun

07.01.2021 08:12

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.