5.00 / 1 oy

Yumurta yıkanmalı mı yıkanmamalı mı?

Kendimi bildim bileli yumurtaları kırmadan önce yıkarım, daha dolaba girmeden yıkarım hatta. Marketten gelen yumurtayı folyosundan çıkarttıktan sonra ılık suyla üzerindeki pisliklerin tümü gidinceye kadar ovalayarak yıkarım ve kuruttuktan sonra da dolaba koyarım. Gerçi artık marketten aldığım yumurtaların çoğu zaten tertemiz geliyor, üreticilerden de denk geldikçe yumurta satın aldığım için yumurtayı nereden aldığım da fark etmiş oluyor.

Salmonella bakterisinin sadece adını bilirim, ama hayvanlarda yer alan ve insanlarda da zehirlenmelere yol açan bir bakteri olduğunu biliyorum. Bugün internette okuduğum bir teoriye göre tüm yumurtaların üzerindeki pisliklerde gözle görebildiğimiz ve göremediğimiz koruyucu katmanlar varmış. Yumurtayı, üzerindeki pisliklerden temizlemek için yıkamak da yumurtanın bu katmanlarının deforme olmasına yol açarak salmonella gibi virüslere karşı daha geçirgen olmasına yol açıyormuş.

Eğer bu teoride gerçeklik payı varsa kafamı karıştıran ilk konu, marketlerden zaten temizlenmiş olarak satın aldığımız yumurtaların bu koruyucu katmanlarının ne kadar zedelenmiş oldukları ile ilgili. Ben ılık suyla sadece kabukların üzerindeki pislikleri atacak kadar nazik bir temizleme işlemi uyguluyorum. Topu topu temizlediğim de 10-15 yumurtadır. Marketlerdeki reyon görevlileri ya da yumurta üreticilerindeki paketleme görevlileri günde binlerce yumurta kabuğu temizliyorlarsa bu işlemi benden daha nazik yapmalarına imkan yok, çünkü zamanları yok.

Yumurtanın üzerindeki pislikler kalsa ne olur diye düşünüyorum ama yumurtayı kırarken istediğiniz kadar dikkatli olun, yumurtanın içindeki beyazı ve sarısı az da olsa dışınadki bu katmana az da olsa temas ediyor. Hatta bazen yumurtayı kırdıktan sonra kırılan bir iki küçük yumurta kabuğu parçası yumurtanın içine de düşebiliyor. Açıkçası gözle görebildiğim pisliği alma taraftarı olmaya devam etmeyi planlıyorum ben.

Yumurtanın kabuğunun yıkanmasının ya da yıkanmamasının faydalarını ve zararlarını bilimsel olarak yorumlayabilecek ve hangi uygulamanın daha sağlıklı olduğunu söyleyebilecek kimse var mı burada?

gulnihale

23.10.2020 09:56

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 23 Ekim 2020 22:23
    23

    Size tam olarak ne yapmanız gerektiğini söyleyeyim. Yumurtanın kabuğu gözenekli bir yapı olduğu için yıkandıktan sonra kısa bir süre içinde tüketilmezse küflenir. Bu yüzden en güzel çözüm, yumurtayı marketten aldığınız folyolarından hiç çıkartmadan dolaba koyarak saklamanız ve yiyeceğiniz zaman kırmadan önce yıkamanızdır. Böylece hem yumurta kabuğunun üzerindeki pislikleri bir şekilde yememiş olursunuz, hem de yumurta kabuğunun herhangi bir şekilde bakterileşmesine ya da küflenmesine izin vermemiş olursunuz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yumurta yıkanmalı mı yıkanmamalı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.