5.00 / 1 oy

Chia tohumu kilo verdirir mi?

Son zamanlarda kilo kontrolü ve kilo verme konusunda moda olan besinlerden biri de Chia tohumu. Genellikle tok tuttuğu ve lifli olması sebebiyle tercih edilen tohumlardan olan chia tohumu hakkında o kadar çok bilgi var ki, hangisinin doğru olduğuna karar vermek için sizlerin de düşüncesini almak ve fikir paylaşımında bulunmanın iyi olacağını düşünmekteyim. 

Boyutunun küçük olmasıyla birlikte sıvı ile bir süre temas etmesi halinde hacimsel olarak şiştiği, böylece midede daha fazla yer kapladığı, lifli yapısıyla da uzun süre tok tuttuğu söyleniyor. Hal böyle olunca kilo vermek isteyenlerin ve diyetisyenlerin gözdesi haline gelmesi kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Chia tohumunda kompleks karbonhidratların ve protein değerlerinin fazla olduğu belirtilmekte. 

Ayrıca Chia tohumunun, tahıl olduğunu söyleyenlerin yanında olmadığını savunan kişiler de var. Chia tohumu nasıl tüketilir? Kaç kaloridir? Nerelerden satın alabiliriz? Kilo verebildiniz mi? Verdiyseniz kaç kiloydunuz ne kadar verdiniz? Yan etkileri var mıdır? 

 

aysunc65

21.11.2020 05:56

Bu soru 8 kez yanıtlandı.

 • 22 Kasım 2020 10:05
  6

  Chia tohumu bitkisel omega-3 açısından oldukça zengindir. En zengin omega-3 kaynağı olarak gösterilen somon balığından bile daha fazla miktarlarda omega-3 içermesi şaşırtıcı olmakla birlikte çekicidir de.  Bitkiler açısından da karşılaştırma yaptığımızda keten tohumundan da daha fazla omega-3 içermektedir. 

 • 7 Eylül 2022 19:10
 • 29 Kasım 2020 03:45
  0

  Bir yemek kaşığı chia tohumunun yaklaşık olarak 70 kalori ve 5 gram yağ içerdiğini düşünürsek, bilinçli tüketmekte fayda olacaktır.

 • 7 Eylül 2022 21:55
 • 7 Eylül 2022 20:00
  0

  tek başına hiçbir besin yoktur ki yedikçe kilo veresiniz, her besinin bir kalori değeri vardır ve ancak dengeli beslenme ve diyet çerçevesinde kilo verebilirsiniz ki burada vücut yapınız ve değerleriniz de çok önemlidir. bu sebeple diyetisyene gitmeden bu gibi bilgilerle hiç sağlığınızı bozmanızı tavsiye etmem

 • 23 Kasım 2020 21:32
  -2

  Chia tohumu, gri-siyah renkte, oldukça küçük boyutta olup, Guatemala ve Meksika'da yetişmektedir. Aztek ve Maya uygarlıklarından bize kalan miras olduğu, beslenmelerinin oldukça önemli bir kısmını kapsadığı fakat bir süre sonra kullanım alanının saptırılarak (dini ritüeller sebebiyle olduğu söylenmekte) yasaklandığı ifade edilmektedir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Chia tohumu kilo verdirir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.