5.00 / 1 oy

Bir yumurtada kaç gram protein vardır?

Yumurta tüketimi ile diyet ve sağlılı beslenme üçgeni arasında yanlış bilindiğine çok sık rastladığım bir bilgi olduğum için bu konuda bir soru açmak ve soruyu da kendim yanıtlamak istedim. Birazdan da ilişkili olarak bir soru daha açarak kaç yumurta ile günlük protein ihtiyacının karşılanabileceği konusunda bilgiler paylaşacağım.

Edit: Kaç yumurta günlük protein ihtiyacını karşılar?

Çok kişiye bir yumurtanın kaç gram protein içerdiğini sorduğunuzda ezbere bir şekilde 13 gram olduğunu söylüyorlar. Hatta google'da bile yumurtanın 13 gram protein içerdiği bilgisi geliyor, ama altında da 100 gram yumurtanın aslında 13 gram protein içerdiği bilgisi paylaşılıyor fakat bu bilgi gözden kaçıyor. Peki bir yumurta kaç gramdır?

Büyük boy olarak isimlendirdiğimiz yumurtalar ortalama olarak 50 gram ağırlığa sahipler, dolayısıyla büyük boy yumurtalarda ortalama olarak 6.5 gram protein olduğunu söyleyebiliriz. Haliyle yumurtanın boyu küçüldükçe içindeki protein miktarı da azalacaktır. Peki bu proteinin ne kadarı yumurtanın beyazında, ne kadarı sarısında?

Yumurtanın sarısı, eşdeğer gramajlar üzerinden karşılaştırıldığında akına göre daha fazla protein içeriyor. 100 gram yumurta sarısında 17; 100 gram yumurta akında ise 11 gram protein bulunuyor. Ama bir yumurtanın ne kadarı akından, ne kadarı sarısından oluşur ve orantıladığımızda bir yumurta akındaki ve sarısındaki protein miktarı ne kadardır beraber bakalım.

 

Bir yumurtanın beyazı kaç gram gelir ve sarısı kaç gram gelir?

50 gramlık bir yumurtanın akı (beyazı) yaklaşık 34 gram, sarısı ise 17 gram kadar gelmektedir. Dolayısıyla orantıladığımızda:

Yumurtanın akı kaç gram protein içerir? : 100 gram yumurta akında 11 gram protein bulunduğuna göre bir yumurta akında ortalama 3.75 gram protein vardır.

Yumurtanın sarısı kaç gram protein içerir? : 100 gram yumurta sarısında 16 gram protein olduğuna göre bir yumurtanın sadece sarısında ortalama olarak 2.70 gram protein bulunmaktadır. Bu iki değerin toplamı da bize 50 gramlık bir yumurtada toplam olarak 6.45 gram protein olduğu bilgisini doğrulamaktadır.

apsn

19.12.2020 00:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bir yumurtada kaç gram protein vardır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.