5.00 / 1 oy

Yumurtaların üzerinde yazan yt ne anlama gelmektedir?

Yumurtaların üzerinde yazan yt ve yanında yazan tarih bilgisi ne anlama geliyor? Son kullanma tarihi desem değil, üretim tarihi desem değil, t'nin tarih olduğu konusunda oldukça eminim ama y'nin tek başına ne tarihi olabileceğini bulamadım gitti.

BasParmak

25.06.2019 14:40

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 25 Haziran 2019 16:47
  34

  Yumurtanın üzerindeki “YT” kodu yumurtlama tarihidir. Son kullanma tarihi yumurtlama tarihinden sonra 28 gündür. Bunun haricinde yumurta üreticileri "yetiştirme metodu kodu"nu yumurtalara basmak zorundadır. Kod olmayan yumurtaların satışının yapılması yasaktır.  Yumurta üzerinde basılı koddaki numaraların anlamları ise yetiştirme metodu, ülke kodu, il kodu, işletme numarası ve kümes numarası yazmaktadır.

  O: Organik üretilen yumurta

  1: Serbest gezen tavuk yumurtası

  2: Kümeste bakılan ve yumurtlayan tavuk yumurtası

  3: Kafeste bakılan ve yumurtlayan tavuk yumurtasıdır. 

 • 25 Kasım 2021 00:37
  0

  yumurtlama tarihi ile paketleme tarihi arasında farklar olduğunu iddia eden üreticiler de var. büyük firmaların yumurtlama tarihlerini daha profesyonel olarak takip edebildiklerini düşünüyorum ama küçük üreticiler ne derece bu takibi yapmaktadır ben de şüpheliyim.

 • 30 Haziran 2022 01:38
  0

  köy yerinde üretilen yumurtaların yumurtlanma tarihlerini kim takip eder ve kim kontrol eder acaba?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yumurtaların üzerinde yazan yt ne anlama gelmektedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.