5.00 / 1 oy

Ucuz kavela merkezleme kılavuzu nereden bulunabilir?

Bildiğimiz silindir biçimindeki kavelaları kullanmak için ahşapların karşılıklı olarak tam orta noktalarında matkap ile delik açmak gerekiyor, ama bu orta noktayı bulabilmek için youtube'daki yabancı hobiciler, kavela merkezleme kılavuzu adını verdiğimiz ürünler kullanıyorlar. Ahşap kalınlığı ne olursa olsun, bu basit ürünler ile orta nokta kolayca bulunabiliyor, sabitleme işlemi yapıldıktan sonra da kavela deliği açılabiliyor. Bir de bisküvi kavela makineleri var sitede de bir arkadaşın bahsettiği ama o paraları vermeye gerek olmadığını düşündüğüm için ben geleneksel silindirik kavela kullanımını daha mantıklı bulmaya devam ediyorum. Tek sorun ise orta nokta bulmaya yarayan el aletlerinin anlamsız derecede pahalı olması.

İnternette kavela merkezleme kılavuzu şeklinde arama yaparsanız bu el aletlerinin fiyatlarının ortalama 500 TL gibi fiyatlara satıldıklarını görebilirsiniz. Ama ben bu yazıda çok daha hesaplı bir şekilde nasıl kavela merkezleme kılavuzu  edinebileceğinizin bilgisini vereceğim.

Thingiverse gibi internet sitelerinde milyonlarca üç boyutlu model vardır ve üç boyutlu yazıcılar ile doğrudan yazdırabileceğiniz ürünleri bu gibi sitelerden bulabilirsiniz. Buradan woodworking araması yaparak kavela merkezleme kılavuzu ve benzeri el aletlerini eğer evinizde bir üç boyutlu yazıcı var ise 5-10 TL gibi maliyetlere kendiniz basabilir; ya da bir arkadaşınızdan rica edebilirsiniz. En kötü ihtimalle baskı yaparak satan firmalardan 20-30 TL gibi bir ücret karşılığı bu gibi neden pahalı olduğu anlaşılmayan ürünlerin 3d baskılarını sipariş edebilirsiniz.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Zıvana nedir ve zıvana açmak için gerekli aletler nelerdir?

bkz: Beton tamir harcı nedir ve nasıl kullanılır?

bkz: Havşa nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

bkz: Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

bkz: Hesaplı Çivi tabancası Tavsiyesi

bkz: Yat Verniği Nasıl İnceltilir?

vuuno

13.04.2021 12:49

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 6 Ağustos 2022 06:16
    0

    altı üstü plastik bir el aletine bu kadar para istemeleri garip geldi, bu paralara elektrikli el aletleri alabiliyorsunuz

  • 6 Ağustos 2022 03:40
    0

    youtube'da bu el aletini kullanmadan evde bulabileceğiniz türden eşyalarla nasıl ikame çözümler üretebileceğinize dair çok sayıda video bulabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ucuz kavela merkezleme kılavuzu nereden bulunabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.