5.00 / 1 oy

Evde kullanmalık zırh bıçağı tavsiyesi

Önceden okuyanlar varsa biliyorlardır, son zamanlarda özellikle barbekü üzerinde et yemekleri hazırlamaya fazlasıyla takmış durumdayım. Kalın daha etlerini mangalda pişirmek çok keyifli ve lezzetli bir uğraş ama madem emek ve zaman ayırarak yapıyoruz, o zaman çeşitliliği biraz artıralım dedim kendi kendime ve ırh kıyması hazırlamak için evde kullanabileceğim bir zırh satın almak istedim. Zırh fiyatları da boyutuna göre artarak devam ediyor, bir kere kullanıp beğenmedim deme şansınız olmayan bir şey yani. Bir diğer dikkat edilecek husus da zırhın kaç cm olması gerektiği. Bu gerçekten çok önemli çünkü hesaplı ve iki taraftan saplı olarak satılan modeller aslında pizza bıçağı, en fazla sebze dilimlemek için uygun ama etten kıyma yapmak isterseniz küçük boyutlu bıçak aldığınıza pişman olursunuz. Benim araştırmalarım sonucunda yaptığım zırh boyutu tespiti olarak en uygun boyutun 35 cm olduğu oldu. Bu boyda bir zırh ile evde hem etten kıyma yapabilir, hem de sebze kesebilirsiniz. Aynı zamanda evde saklaması da daha kolay. Çekme kıymaya nazaran zırh kıyması yapmanın en büyük artıları ise şunlar:

- Zırh bıçağı etin sinirlerini de temizliyor

- Kıyma makinesi etin suyunu kaybetmesine yol açıyor, zırhtan geçen et ise daha diri ve sulu oluyor

- Kıyma makinesinde önceden kalan etler de kıymaya karışıyor

Marka olarak da Pirge markasını tercih ettim, henüz denemesini yapmadım ama kendi sitelerinden 156 TL'ye 61084 - Paslanmaz Zırh 35 cm modellerini sipariş verdim ve hemen kargo ile göndermişler sağolsunlar. Paketlemesi ve güvenlik elemanları da kusursuz olmuş. Kutusundan bıçağı çıkardığınızda zırhın köşesinin keskinliğinden dolayı elinizi kesmemeniz için plastik koruma koymayı bile düşünmüşler. Pirge, isteyen müşterilerinin isimlerini de bıçaklara yazma hizmeti veriyormuş ama bu sefer olası bir beğenmeme durumunda bıçakları geri iade almıyormuş, ben bu yüzden bir şey yazdırmamayı tercih ettim. Aynı zamanda zamanla keskinliğini yitiren kendi bıçakları için makul bir kargo ücreti karşılığıda bileme hizmeti de veriyorlarmış. Uzun yıllar kullanmak için kaliteli bir bıçak markası tercih etmek bu yüzden mantıklı geldi bana. Sürbisa'nın da emsal zırh bıçakları vardı ama kullanıcı yorumları neticesinde benim tercihim Bursa bıçağı satın almak oldu. Sürbisa ise Sürmene/Trabzon yöresinin bir bıçak üreticisi ve aralarında ufak farklar varmış. Şef bıçağı olarak da belki Sürbisa siparişi verir onu da denemiş olurum.

volkanoxfb

08.12.2019 16:36

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde kullanmalık zırh bıçağı tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.