5.00 / 1 oy

Yat Verniği Nasıl İnceltilir?

Ahşap malzemenin yağmurdan korunması ile ilgili araştırma yaparken yat verniği adındaki verniğin varlığını öğrenmiş ve açık havada kullanılabilecek ahşap mobilyalar için bile rahatlıkla kullanılabileceğini okumuştum. Yeterince araştırma yaptığıma kanaat getirdikten sonra ufak bir deneme yapmak istedim ama maalesef yat vernik uygulaması hiç de öyle kolay değilmiş. Kuruma süresinin çok uzun olduğunu okumuştum ama verniği sürmesinin de bu kadar zor olmasını beklemiyordum.

Yat verdiğini adından da anlaşılabileceği gibi teknelerin ahşap parçalarında da kullanıyorlarmış, sürekli tuzlu su ve güneş ile iç içe olan ahşap parçaları bile koruyabilecek kadar güçlü bir vernik türünden bahsediyoruz yani, bir de ahşabın sürekli çalışmaya devam ettiğini düşünecek olursak ne kadar güçlü siz değerlendirin. Ben yat verdiğini fırça kullanarak sürmeyi denedim. Önce elimle zımpara yaptığım bir ahşap yüzeyi için deneme olması için fırça ile bir kat yat verniği uygulaması yapmak istedim ama çok yoğun bir vernik ve akışkanlığı çok az. Kullanabilmek için mutlaka inceltmek gerekiyor ama ne ile ve nasıl inceltilebilir sorusunun yanıtını bulamayınca ilk denememi başarısızlıkla noktaladım. Daha önce ahşap üzerinde yat vernik uygulaması yapmış arkadaşlar varsa önerilerini merak ediyorum.

vuuno

16.06.2020 14:40

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yat Verniği Nasıl İnceltilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.